نکته مهم:
مسافران گرامی دقت داشته باشند که اطلاعات وارد شده هنگام پرداخت عوارض گمرکی از جمله کد ملی و شماره گذرنامه باید متعلق به فرد مسافر باشد. ضمناً همین اطلاعات عیناً باید در هنگام ثبت درخواست در سامانه همتا نیز وارد شود و درصورت وجود هرگونه مغایرت در اطلاعات وارد شده در سامانه گمرک و سامانه همتا، امکان درخواست ثبت مسافری در سامانه همتا وجود نخواهد داشت و وجه پرداختی شما نیز مسترد نخواهد شد.

 

با توجه به بخشنامه گمرک جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۶، مسافرینی که وارد کشور می‌شوند و تلفن همراه خریداری کرده‌اند موظف هستند گوشی تلفن همراه خود را به گمرک اظهار و حقوق و عوارض گمرکی آن را پرداخت نمایند نمایند. در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق گمرکی امکان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن بر عهده مسافر خواهد بود.

در این مطلب قصد داریم تا مراحل ثبت تلفن همراه مسافری را به صورت تصویری آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید:

 

روش اول: مراجعه به سامانه گمرک جهت ثبت شناسه تلفن همراه

شخص مسافر می‌تواند با مراجعه به وبسایت اینترنتی سامانه گمرک به آدرس http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister?0 نسبت به ثبت شناسه تلفن همراه خود اقدام نماید. لازم به ذکر است بنابر تصمیمی که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران گرفته شده است، مسافران فقط تا ۳۰ روز پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سامانه تلفن همراه خود را ثبت نمایند و درصورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه تلفن همراه شخص مسافر نخواهد داشت.

نحوه ثبت شناسه تلفن همراه در سامانه گمرک به صورت تصویری در زیر آموزش داده شده است:

در اولین مرحله به سامانه گمرک مراجعه می‌کنیم. [برای ورود به سامانه گمرک «اینجا» کلیک کنید]

پس از ورود به سامانه گمرک، در صفحه اول باید شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) تلفن همراهی که قصد ثبت آن را داریم، بدون هرگونه علامات اضافی (ممیز، خط تیره و . . .) وارد نماییم. درصورتیکه تلفن همراه دارای دو یا چند سیمکارت می‌باشد، با استفاده از علامت مثبت (+) سبز رنگ در پایین کادر سفید، می‌توان سایر شناسه‌ها را نیز وارد نمود. سپس برروی گزینه ادامه کلیک می‌نماییم.

در مرحله بعدی اطلاعات تلفن همراه اعم از برند، مدل و مشخصات فنی گوشی را وارد می‌کنیم. مسافران گرامی توجه داشته باشند که در وارد کردن این اطلاعات نهایت دقت را داشته باشند. چنانچه برند و مدل انتخاب شده در این مرحله مربوط به شناسه IMEI وارد شده در مرحله قبل نباشد، درخواست تائید نخواهد شد. همچنین هزینه پرداخت شده توسط شخص مسافر نیز تحت هیچ شرایطی به شخص مسافر مسترد نخواهد شد.

پس از وارد کردن برند و مدل، باید شماره تلفن همراه، کد ملی و شماره گذرنامه را وارد نماییم . دقت داشته باشید که شماره سیمکارت حتماً باید بنام شخص مسافر (با کد ملی وارد شده) باشد. در غیراینصورت سیستم خطا اعلام می‌کند و نمی‌توانیم وارد مرحله بعدی شویم. لذا شخص مسافر حتماً در این مرحله شماره سیمکارتی که متعلق به خودش می‌باشد را وارد نماید. درصورتیکه شخص مسافر از «اتباع غیرایرانی» است، بایستی تیک گزینه مربوط به اتباع غیرایرانی را فعال نماید. اتباع غیرایرانی نیاز به واردکردن کد ملی ندارند و تنها باید شماره گذرنامه خود را وارد نمایند.

در ادامه یک کد امنیتی به شماره سیمکارتی که در مرحله قبل وارد شد، ارسال می‌گردد. این کد را در قسمت مربوطه وارد کرده و بر روی گزینه ادامه کلیک می‌کنیم.

درنهایت سامانه شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌شده حقوق و عوارض گمرکی را به ما نمایش می‌دهد.

با کلیک بر روی گزینه پرداخت، وارد صفحه پرداخت اینترنتی می‌شویم. در این مرحله لازم است تا درگاه پرداخت اینترنتی را انتخاب نماییم.

در نهایت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، حقوق و عوارض گمرکی تعیین‌شده را پرداخت می‌نماییم.

پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند برای ما نمایش داده می‌شود. لازم است کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت تلفن همراه در سامانه نزد خود نگه داریم.

 

روش دوم: اظهار تلفن همراه و پرداخت حقوق گمرکی در هنگام ورود به کشور در دفاتر گمرک

مسافر می‌تواند در حین ورود به کشور با مراجعه به دفاتر گمرک مستقر در فرودگاه (یا پایانه های مرزی)، گوشی تلفن همراه خود را اظهار و تعرفه و عوارض گمرکی آن را پرداخت نماید. لازم به ذکر است تعیین میزان تعرفه و عوارض واردات به عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است که بر اساس ارزش گوشی تلفن همراه مسافر توسط گمرک تعیین می‌شود. پس از اظهار تلفن همراه و پرداخت حقوق گمرکی آن، برای مسافر پته (مجوز) گمرکی صادر می‌گردد که در قسمت توضیحات آن، نام شخص مسافر، شماره پاسپورت، مدل، برند و شناسه تلفن همراه (IMEI) درج گردیده است. لازم است تا مسافر این رسیدها را تا مرحله نهایی ثبت تلفن همراه در نزد خود نگه دارد. تصویر نمونه پته (مجوز) گمرکی در زیر نمایش داده شده است:

دقت داشته باشید درصورتیکه تلفن همراه دارای دو یا چند سیمکارت می‌باشد، حتماً باید تمامی شناسه ها تلفن همراه (IMEI) بر روی پته گمرکی درج گردد.

مراجعه به سامانه همتا پس از پرداخت حقوق گمرکی:

پس از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی تلفن همراه در سامانه گمرک، بایستی به وبسایت اینترنتی سامانه همتا به آدرس https://hamta.ntsw.ir مراجعه کرده و پس از ورود به حساب کاربری از بخش «ثبت اطلاعات مسافری»، اقدام به ثبت درخواست نماییم. پس از وارد کردن اطلاعات و ثبت درخواست، اطلاعات شما توسط سامانه همتا بررسی شده و در صورت تائید اطلاعات، تلفن همراه شما در سامانه همتا ثبت شده و کد فعالسازی نیز برای شما با سرشماره HAMTA پیامک خواهد شد. در ادامه می‌توانید با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* نسبت به فعالسازی تلفن همراه خود اقدام نمایید.

به این نکته دقت داشته باشید که قوانین ثبت تلفن‌های همراه مسافری و همچنین نحوه طراحی سامانه ثبت گوشی‌های مسافری در حیطه وظایف گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و سایت همتا صرفاً در این مورد اطلاع‌رسانی کرده است. همچنین باتوجه به سوالات پرتکراری که برای ما ارسال شده است، ذکر چند نکته ضروری است:

 

* برطبق بخشنامه گمرک جمهوری اسلامی ایران، مسافر فقط و فقط ۳۰ روز پس از ورود به کشور مجاز به اظهار تلفن همراه و پرداخت عوارض آن (چه از طریق مراجعه حضوری و چه از طریق سامانه اینترنتی) می‌باشد. درحال حاضر تصمیمی از سوی گمرک برای تمدید این مهلت درنظر گرفته نشده است. لذا خواهشمند است در این مورد سوال نفرمایید.

 

* باتوجه به نوع طراحی سامانه توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شماره گذرنامه، کد ملی و شماره سیمکارت باید متعلق به شخص مسافر باشد. البته درصورت مراجعه حضوری به گمرک احتیاجی به ارائه شماره سیمکارت نیست. لذا مسافرانی که سیمکارت بنام خود ندارند، یا باید یک سیمکارت خریداری کنند و یا حضوراً به گمرک مراجعه نمایند. لذا خواهشمند است در این مورد سوال نفرمایید.

 

توجه: لطفاً قبل از ارسال نظر، پاسخ‌های داده شده به نظرات قبلی را مطالعه بفرمایید. جهت افزایش کیفیت و تسریع در پاسخگویی، خواهشمند است از درج نظرات تکراری و مواردی که در بالا توضیح داده شده است، خودداری نمایید.

97 دیدگاه

 • فاطمه

  برای من یک گوشی اپل از کیش خریداری کردن و هدیه اوردن ولی ریجستر نیست گوشی. دو روزه سیمکارت انداختم روش نمیدونم چند وقته ایرانه گوشی. از کجا بفهمم سی روز شده یا نه؟

 • هیمن

  من کلیه مراحل پرداخت عوارض و دریافت شناسه پرداخت رو به درستی انجام دادم و الان که میخوام گوشی رو در سامانه همتا ثبت کنم پیغام «این شناسه دستگاه قبلا در سامانه ثبت شده است» رو بهم نشون میده. جهت دریافت کد فعال سازی چکار کنم؟ ممنون از زحمات شما

 • حسینی

  من آیفون آوردم قسمت گمرک پول غیر حضوری واریز کردم. اما شماره ملی اشتباه دادم. همتا هم به علت اشتباه بودن شماره ملی کد نمیده. گمرک هم میگه به عهده همتاست. راه حل چیست؟

 • نگار

  من گوشی رو با موفقیت ثبت کردم ولی برای انتقال مالکیت مشکل دارم. توی افزودن دستگاه میگه این گوشی متعلق به شما نیست در صورتی که اس ام اس اومد با شماره ای که رجیستر کردم.

  • hamtaadmin

   درصورتیکه گوشی خود را به صورت مسافری ثبت نموده‌اید، لازم به انجام افزودن دستگاه نیست. بلکه باید با استفاده از کد فعالسازی که برای شما پیامک شده است، گوشی خود را فعال نموده و سپس در صورت لزوم به شخص دیگری انتقال مالکیت دهید.

 • Parsa

  با سلام
  برأي ريجستري گوشي يه مسافرتي (توي سايت گمرك گوشي )شماره ي همراهي كه خواسته بايد سيم كارت نوباشه يا إز سيم كارت فعال توي يه گوشي يه ديگه هم مي توأن استفاده كرد

  • hamtaadmin

   درصورتیکه قیمت تلفن همراه شما کمتر از ۸۰ دلار است و برای اولین بار است که اقدام به ثبت گوشی مسافری نموده‌اید، با توجه به معافیت ۸۰ دلاری که شامل حال شما خواهد شد، عوارضی برای گوشی شما درنظر گرفته نخواهد شد. در این حالت پس از اتمام عملیات در سامانه گمرک، به سامانه همتا مراجعه کرده و در قسمت ثبت اطلاعات مسافری، با فعال کردن گزینه «مسافری مشمول معافیت کامل (بدون پرداخت عوارض)» گوشی خود را ثبت نمایید.

 • سعید شاهواری

  برای بنده یک گوشی از طرف یکی از آشنایان از خارج از کشور آورده شده و من میخواستم از طریق سایت گمرک عوارض آن را پرداخت نمایم ولی متاسفانه مدل گوشی بنده در لیست گمرک موجود نمی باشد (برند این گوشی در لیست موجود هست ولی مدل آن ثبت نشده است)، لطفاً بنده را راهنمایی نمایید چرا که فرصت یک ماهه بنده رو به اتمام است (ضمناً با شماره گمرک هم که تماس می گیرم کسی پاسخگو نیست)

  • hamtaadmin

   کد فعالسازی خریدنی یا تهیه کردنی نیست. این کد مخصوص گوشی های نو و آکبندی است که بطور قانونی وارد کشور شده است و توسط شرکت واردکننده برروی کارت گارانتی درج شده است. درصورتیکه گوشی دست دوم و قانونی باشد، می‌توان آن را از طریق فرآیند «افزودن دستگاه» ثبت نمود ولی اگر گوشی دست دوم و غیرقانونی است، راهکاری برای رجیستر کردن آن وجود ندارد.

 • عيسى

  من عوارض گمرکى رو در سايت گمرک پرداخت کردم و شناسه پرداخت به من داد که در سايت همتا قسمت ثبت کالاى مسافرى به همراه اطلاعاتى که موجود بود وارد کردم ولى بيشتر از ۳ روز است که کد فعال سازى دريافت نکردم با اينکه همه اطلاعات رو چک کردم درست بودن الان چکار بايد کنم ؟

 • عاطفه

  چطور می شود IMEI گوشی را تصحیح کرد؟ چون گوشی من ۲ تا IMEI دارد ولی با یکی اطلاعات آن هم به اسم یک گوشی دگر ثبت شده. لطفا راهنمایی کنید. درثانی در سایت گمرک مدل گوشی من را ندارد گوشی برند Blu مدل Vivo one plus

  • hamtaadmin

   درصورتیکه بعد از وارد کردن شناسه IMEI، قبل از واردکردن اطلاعات هویتی خود، شناسه پرداخت برای شما نمایش داده شد، از پرداخت آن خودداری کنید. لازم است تا شناسه پرداخت را ابطال کرده و با اطلاعات هویتی خود عوارض گوشی را پرداخت نمایید. در مورد مدل گوشی خود نیز لازم است تا با مرکز تماس سامانه همتا به شماره ۴۳۸۹۱ تماس حاصل فرمایید.

 • حسین

  هنگام واردکردن imei توسایت گمرک دقت نکردم فقط یکی ثبت کردم. الان برای اصلاح باید چیکارکنم؟ دوباره هر دو سریال را وارد میکنم میگه یکی قبلا ثبت شده.

 • منصور

  من یه گوشی از طریق پست خریدم .هزینه گمرک رو هم پرداخت کردم. وقتی سامانه همتا میرم قسمت مسافری و گمرک شهر قم تو گزینه ها نیست و فایل تصویر هم از برگه گمرک که شناسه پرداخت روش هست باید عکس بگیرم؟ ممنون اگه راهنماییم کنید

 • اکبر

  بنده عوارض رو اینترنتی پرداخت کردم ولی وقتی میخوام تو سایت همتا ثبت اطلاعات کنم میگه شماره گذرنامه با مشخصات گمرکی مطابقت ندارد. من چی کار کنم لطفا راهنمایی کنید. چطوری اطلاعات پرداخت عوارض رو بدست بیارم؟

  • hamtaadmin

   چه کسی پرداخت عوارض را برای شما انجام داده است؟ به همان شخص مراجعه نموده و اقلام اطلاعاتی وارد شده از جمله کدملی، شماره گذرنامه و شماره تلفن همراه خود را از ایشان بخواهید. دقت داشته باشند که اطلاعات وارد شده در هنگام ثبت درخواست در سامانه همتا از جمله کد ملی و شماره گذرنامه باید عیناً مشابه اطلاعات وارد شده در هنگام پرداخت عوارض در سامانه گمرک باشد و درصورت وجود هرگونه مغایرت در اطلاعات وارد شده در سامانه گمرک و سامانه همتا، امکان درخواست ثبت مسافری در سامانه همتا وجود نخواهد داشت

   • اکبر

    با تشکر. من خودم پرداخت رو انجام دادم و چون اتباع خارجی هستم کد ملی نیاز نبود. مشکل اینجاست که من شماره گذرنامه خودم رو وارد کردم الانم شماره گذرنامه خودم رو تو سایت همتا وارد میکنم اما قبول نمیکنه. میگه اطلاعات مطابقت نداره.

    • hamtaadmin

     دقت داشته باشید که شماره سیمکارتی که وارد می‌کنید حتماً باید به نام شماره گذرنامه شما باشد. در واقع شما از نظر اپراتور باید مالک حقیقی سیمکارت باشید.

 • مهرداد ف

  بنده هر دو شماره imei گوشی (شیایومی ارسال از چین با پست )خود را در سایت گمرک زدم و پرداخت را انجام دادم و یک شناسه پرداخت گرفتم. در سایت همتا امکان ثبت دو imei برای یک شناسه موجود نیست و فقط اسلات سیم ۱ فعال شد. الان با افزودن دستگاه هم قابل ثبت نمی باشد. الان هم وقتی میرم سایت گمرک هر دو سریال صحیح و موجوده ولی همتا قبول نمیکنه.

  • hamtaadmin

   درصورتیکه گوشی دوسیمکارته و دارای دو شناسه IMEI باشد، ذر هنگام ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا پس از وارد کردن شناسه اول، سامانه از فرمت شناسه وارد شده تشخیص می‌دهد که گوشی شما دوسیمکارته است و شناسه دوم را نیز از شما درخواست می‌کند و هر دو شناسه ثبت خواهد شد. دوباره امتحان کنید. درصورتیکه مشکل شما حل نشد بایستی با مرکز تماس طرح به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس حاصل فرمایید.

 • علیرضا

  خانم بنده از چین یه گوشی میاره، ومن عوارض گمرک را با کارت خودم پرداخت میکنم و رسید و شناسه پرداخت هم میگیرم و فرم مربوط به اطلاعات مسافری را با مشخصات همسرم بطور دقیق پر میکنم. ولی الان بعد از ۵ روز که کد از طرف گمرک ارسال نشده و وقتی برای پیگیری به سایت گمرک مراجعه کردم میبینم کد ملی من در گمرک بجای کد ملی همسرم ثبت شده و برای همین پیغام مغایرت میده لطفا راهنمایی کنید.با سپاس

  • hamtaadmin

   با مراجعه به سایت hamta.ntsw.ir و در بخش «ثبت اطلاعات مسافری» اطلاعات مربوطه را وارد و ثبت درخواست نمایید. اطلاعات وارد شده در هنگام ثبت درخواست در سامانه همتا از جمله کد ملی و شماره گذرنامه باید عیناً مشابه اطلاعات وارد شده در هنگام پرداخت عوارض در سامانه گمرک باشد و درصورت وجود هرگونه مغایرت در اطلاعات وارد شده در سامانه گمرک و سامانه همتا، امکان درخواست ثبت مسافری در سامانه همتا وجود نخواهد داشت. درصورتیکه قبلاً درخواست داده‌اید و اکنون در وضعیت «در حال بررسی» است، در صورت صحت اطلاعات وارد شده به زودی کد فعالسازی برای شما ارسال خواهد شد.

 • حسینی

  بنده عوارض رو اینترنتی خودم پرداخت کردم ولی وقتی میخوام تو سایت همتا ثبت اطلاعات کنم میگه شماره گذرنامه با مشخصات گمرکی مطابقت ندارد. من چی کار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید. فقط شمارہ تلفن همراہ که زدم مطابقت ندارد.

  • hamtaadmin

   کد ملی و شماره گذرنامه وارد شده در سایت همتا و سامانه گمرک باید مطابقت داشته باشد و متفاوت بودن شماره سیمکارت مشکلی ایجاد نخواهد کرد. درصورتیکه مطمئن هستید اطلاعات وارد شده در سامانه گمرک و سامانه همتا اعم از کد ملی و شماره گذرنامه عیناً مشابه یکدیگر است، جهت پیگیری مشکل خود با مرکز تماس همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس حاصل فرمایید.

 • حسینی

  بنده عوارض رو اینترنتی خودم پرداخت کردم. ولی وقتی میخوام تو سایت همتا ثبت اطلاعات کنم میگه شماره گذرنامه با مشخصات گمرکی مطابقت ندارد. من چی کار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید. فقط شمارہ تلفن همراہ که زدم مطابقت ندارد. چند بار سعی کردم.

  • hamtaadmin

   درصورتیکه مطمئن هستید اطلاعات وارد شده در سامانه گمرک و سامانه همتا اعم از کد ملی و شماره گذرنامه عیناً مشابه یکدیگر است، جهت پیگیری مشکل خود با مرکز تماس همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس حاصل فرمایید.

 • بهروز محبی

  فرزندم یک موبایل دست دوم شیائومی ۲ سیم کارت را برایم از طریق مسافری که به ایشان دسترسی ندارم ارسال کرده. حال برای پرداخت عوارض گمرکی چگونه می توانم اقدام کنم؟

 • مهری

  خواهش میکنم راهنماییم کنید. با شماره ۴۳۸۹۱هم کلی تماس گرفتم. نیم ساعت منتظر اپراتور شدم هیچکسی پاسخگو نیس. راه دیگه ای برا پرداختش نیست؟ اگر فرصت ۱ماهم تموم بشه بعدش چ اتفاقی میفته؟ دیگه هرگز نمیتونم از گوشیم تو ایران استفاده کنم؟

 • میلاد

  من گوشی از طریق پست برایم ارسال شده . وقتی به پست مراجعه کردم گفتند سالی یکبار بیشتر نمیتوانید گوشی به نام یک شخص وارد کنید چون من قبلا هم یک گوشی از طریق پست وارد گرده بودم . اما پست هزینه گمرکی را از من دریافت کرد و شناسه پرداخت هم بهم داد حال وارد سامانه همتا شده ام ولی قسمت شناسه پرداخت برای گوشی های پستی غیر فعال است . لطفا راهنمایی بفرمایید چطور میشود گوشی را ریجستر کرد ؟

  • hamtaadmin

   درصورتیکه حقوق و عوارض تلفن همراه را پرداخت و آن را در سامانه همتا ثبت نموده‌اید، باید منتظر تائید درخواست خود و دریافت کد فعالسازی باشید. درصورتیکه کد فعالسازی را دریافت و گوشی خود را فعال نموده‌اید ولی هنوز آنتن ندارد، لطفاً یکبار گوشی خود را خاموش و روشن نمایید.

 • یاسمن

  از طرف یکی از ٱشنایان یک گوشی برای من اورده شده، ایا هنگام پرداخت عوارض باید اطلاعات و سیم کارت مسافر وارد شود؟ در صورتیکه سیمکارت ثبت شده در سامانه همتا هم به نام همان مسافر باشد ایا تلفن در مالکیت ایشان تلقی میشود؟ اگر من سیمکارت خودم را در دستگاه بگذارم ( بعد از رجیستر شدن) مشکلی برای استفاده پیش نمیاید؟

  • hamtaadmin

   حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه مسافری باید با اطلاعات هویتی شخص مسافر پرداخت و در سامانه همتا ثبت گردد. پس از تائید درخواست و دریافت کد فعالسازی، فرذ مسافر می‌تواند تلفن همراه را برای هر شخص دیگری فعال نماید.

 • هادی سلامی

  من تمام مراحل را انجام دادم و پرداخت انجام شد از حساب من نیز کسر گردید . لیکن هیچ کد پیگیری به من داده نشد . در سامانه همتا نیز امکان پیگیری ندارم. در سامانه همتا نیز از ۱۸ شهریور تاکنون فقط نوشته در حال بررسی و هیچگونه امکان فعالسازی وجود ندارد.

  • hamtaadmin

   درصورتیکه پرداخت را در سامانه گمرک با موفقیت انجام داده باشید، شناسه پرداخت باید از طرف سامانه گمرک برای شما پیامک شده باشد. درصورتیکه در هنگام ثبت درخواست در سامانه همتا گوشی شما مشمول پرداخت عوارض بوده باشد ولی شناسه پرداخت را وارد نکرده باشید، به درخواست شما ترتیب اثر داده نخواهد شد. لذا درخواست خود را لغو و یکبار دیگر با وارد کردن شناسه پرداخت صحیح خود ثبت درخواست نمایید.

    • hamtaadmin

     با مراجعه به سامانه همتا، درخواست قبلی خود را ابطال نمایید. پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی گوشی، مجدداً در سامانه همتا ثبت درخواست نمایید.

 • محمدهادی

  من اخیرا یگ گوشی موبایل وارد کردم که میخوام رجیسترش کنم. سیمکارتی که استفاده میکنم به نام خودم نبود. چند روز پیش در یک مرکز پیشخوان دولت سیمکارت رو تغییر نام دادم. حالا وقتی میخوام توی سایت گمرک یا سایت همتا اطلاعات رو وارد کنم با یک پیغام خطا مواجه میشم مبنی بر اینکه اطلاعات هویتی وارد شده صحیح نمیباشد. حدس میزنم که بانک اطلاعاتی هر دو سیستم یکی هست. چند روز هم صبر کردم شاید بانک اطلاعاتی به روز آوری بشه و این تغییر نام ثبت بشه که نشده. چه اقدامی باید انجام بدم؟ با شماره ۰۹۶۳۶۶ هم تماس گرفتم ولی پاسخ نگرفتم.

  • hamtaadmin

   توصیه می‌گردد یک سیمکارت جدید تهیه کنید و با آن اقدام به ثبت درخواست مسافری نمایید. پس از تائید درخواست و دریافت کد فعالسازی، می‌توانید تلفن همراه را برای سیمکارت قبلی خود فعال نمایید.

 • رضا

  یک دستگاه موبایل رو در سایت همتا ثبت کردم جفت شناسه IMEI رو ثبت کردم . ولی شناسه پرداخت نداد و علامت فعال شدن رو داد. ولی متاسفانه گوشی هنوز ثبت نشده هر وقت هم میخوام ثبت کنم تا فعال بشه اخطار میده که کد IMEI قبلا ثبت شده لطفا راهنمایی فرمایید.

  • hamtaadmin

   سامانه همتا شناسه پرداخت صادر نمی‌کند. بلکه شناسه پرداخت هنگام پرداخت حقوق و عوارض تلفن همراه در سامانه اظهارنامه گمرکی برای شما صادر می‌گردد. برای اطلاع از چگونگی ثبت درخواست مسافری در سامانه همتا «اینجا» کلیک کنید.

 • محمود

  من چند تا گوشی نوکیا قدیمی دارم که چون چند سال خاموش بودن حالا توسایت همتا غیر قانونی شناخته میشن و با توجه به اینکه این گوشی ها قدیمی و با قیمت پایین هستن (مدلهای با سیستم جاوا) اگر بخواهم این گوشی هارو رجیستر کنم چکار باید انجام بدم؟ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.قیمت گوشی ها الان بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان هست.

 • محمد

  گوشی سامسونگ s9 plu اوردم. اینترنتی حقوق گمرکی پرداخت کردم. شناسه پرداخت و IMEI دریافت کردم. قسمت ثبت اطلاعات مسافری که میرم و IMEI را وارد میکنم error میده که:”فرمت شناسه دستگاه (IMEI) وارد شده صحیح نمیباشد. لطفا راهنمایی فرمایید. متشکر

  • hamtaadmin

   شناسه IMEI دارای ۱۵ رقم است و باید بدون هرگونه علامات اضافی وارد گردد. این شناسه برروی جعبه تلفن همراه درج شده است. همچنین با شماره گیری #۰۶#* بر روی نمایشگر گوشی قابل مشاهده است.

 • مسعود

  من برای ثبت گوشی مسافری خودم با مراجعه به سایت گمرگ مشخصات گوشی خریداری شده و شماره های IMEI آن را وارد و بر اساس مدل گوشی خودم Iphone Xs 256 که در سایت هم بود عوارض آن را پرداخت کردم. پس از یکروز با مراجعه به همتا و ثبت مشخصات خودم در بخش ثبت گوشی مسافری سعی کردم ثبت نام کنم تا کد فعال سازی بگیرم . اما با پیام خطای “مدل دستگاه مربوطه نامعتبر میباشد” برخورد می کنم. راهنمایی بفرمایید چه اقدامی باید انجام دهم. تشکر

 • محمود

  گوشی مسافری داشتم. ولی شناسه پرداخت رو بعد از پرداخت عوارض گمرکی اینترنتی یادداشت نکردم. چطور می‌تونم شناسه پرداخت رو دوباره بدست بیارم که گوشی رو در همتا ثبت کنم؟

 • شهاب

  از طرف یکی از دوستان از کشور آمریکا یک دستگاه گوشی اپل وارد شده میخواستم بپرسم بعد ثبت اطلاعات گمرک به نام مسافر ,سیم کارت مسافر حتما باس تو تلفن جدیدی که وارد شده روشن بشه تا پیام تایید ریجستری بیاد یا میشه تو یک گوشی دیگه سیم کارت روشن باشد و بعد از دریافت پیامک,گوشی جدید روشن کرد؟

  • hamtaadmin

   پس از پرداخت عوارض گوشی و ثبت آن با اطلاعات هویتی شخص مسافر در سامانه همتا، کد فعالسازی برای ایشان ارسال خواهد شد. پس از دریافت کد فعالسازی می‌توانید تلفن همراه را برای هر شخص دیگری فعال نموده و لزومی به استفاده با سیمکارت شخص مسافر نیست.

 • هانی البوغبیش

  من گمرکی یک گوشی رو پرداخت کردم و الان در سایت همتا که میخواهم وارد کنم پیغام میده که بیش از ۵ گوشی نمیشه ثبت کرد. الان چه کار باید انجام بدم که با شماره ملی شخص دیگری ثبت کنم در صورتی که شناسه پرداخت به نام منه.

  • hamtaadmin

   با توجه به اینکه حداکثر تعداد گوشی مجاز با شماره ملی شما ثبت شده است، امکان ثبت گوشی دیگری برای شما وجود ندارد. همچنین با توجه به اینکه حقوق و عوارض گوشی با شماره ملی شما در سامانه گمرک پرداخت شده است، امکان ثبت آن با شماره ملی شخص دیگری در سامانه همتا وجود ندارد.

 • علی

  هنگام ورود به کشور جهت دریافت شناسه پرداخت اطلاعاتی از قبیل کد ملی و شماره تماس را بدلیل نداشتن خط تلفن به نام خودم ، شماره تماس و کد ملی پدرم را وارد کردم ولی شماره پاسپورت خودم را وارد کردم ،در زمان ثبت اطلاعات مسافری در سامانه همتا با خطای کدملی/شماره گذرنامه بااطلاعات گمرک مطابقت ندارد مواجهه میشوم ، لطفا راهنمایی بفرمایید

  • hamtaadmin

   اطلاعات وارد شده در هنگام ثبت درخواست در سامانه همتا از جمله کد ملی و شماره گذرنامه باید عیناً مشابه اطلاعات وارد شده در هنگام پرداخت عوارض در سامانه گمرک باشد و درصورت وجود هرگونه مغایرت در اطلاعات وارد شده در سامانه گمرک و سامانه همتا، امکان درخواست ثبت مسافری در سامانه همتا وجود نخواهد داشت.

 • رضا

  گوشی رو از چین سفارش دادم و عوارض گمرکی رو از طریق سایت گمرک پرداخت کردم و شناسه پرداخت دارم
  و پته گمرکی ندارم حالا برای ثبت نام در سامانه همراه نوع واردات رو کدوم گزینه باید انتخاب کنم ؟
  مسافری مشمول پرداخت عوارض یا از طریق پست ؟

 • بنار

  مهلت سی روزه از چه زمانی است؟ زمان ورود گوشی به کشور یا زمان قرار دادن سیم کارت در آن؟ فرزند همکارم از آمریکا براشون گوشی آیفون اس هدیه آوردن ولی متاسفانه بعد از حدود سه ماه که از ورود فرزند ایشون میگذره میخوان اقدام کنن برای ثبت. تو سایت گمرک ثبت کردم گوشی رو و رفت به صفحه پرداخت عوارض گمرکی. اگر الان پرداخت کنم آیا در سایت همتا هم امکان ثبت وجود دارد یا خیر؟

  • hamtaadmin

   درصورتیکه سامانه گمرک اجازه پرداخت عوارض را به شما بدهد و پرداخت با موفقیت صورت پذیرد، امکان ثبت در سامانه همتا وجود خواهد داشت.

 • سعید

  یک دستگاه گوشی سامسونگ مدل S7 که ثبت نشده بود رو از طریق گمرک تا سریال گوشی رو زدم بدون اینکه ازم شماره ملی یا گذرنامه یا چیزی بخواد فقط مدل گوشی رو با سریالشو نمایش داد و گزینه ی پرداخت داشت که من پرداخت کردم حدود دویست تومان بود الان توی سایت همتا قسمت درخواست مسافری با ورود گذرنامه و تمام اطلاعات دقیق با نمایش خطای : کدملی/شماره گذرنامه بااطلاعات گمرک مطابقت ندارد مشکل دارم چیکار کنم ؟ الان نزدیک دو هفته شده !

  • hamtaadmin

   شما باید ابتدا نسبت به ابطال شناسه پرداخت قبلی اقدام و سپس با اطلاعات هویتی خود عوارض تلفن همراه را پرداخت می‌کردید. باتوجه به اینکه شناسه پرداختی که شما با آن عوارض گوشی را پرداخت کردید، مربوط به شماره ملی شخص دیگری بوده است، امکان ثبت گوشی با اطلاعات هویتی شما ممکن نیست.

 • Mahdi

  من یه گوشی huawei از چین خریدم که مدلش nova 3i INE-AL00 است ولی تو سامانه ثبت گمرک و پرداخت گمرکی این مدل وجود نداره و مدل nova 3i INE-LX2 128GB هستش، باید چکار کنم، البته گوشی که خریدم ۱۲۸GB هستش

 • بابک یاغموری

  ما یه نفر نیروی کار از اتباع روسی داریم. برای شرکت ***** کار میکنه و مدام در حال تردد بین روسیه و ایران است. چطوری باید براش ثبت گوشی بزنیم؟

  • hamtaadmin

   شناسه IMEI دارای ۱۵ رقم است و باید بدون هرگونه علامات اضافی وارد شود. این شناسه برروی جعبه تلفن همراه درج شده است و همچنین با شماره‌گیری #۰۶#* بر روی صفحه نمایشگر تلفن همراه قابل مشاهده است.

 • قناعتی

  من یک ساعت هوشمند برند متفرقه از ***** خریدم وقتی سیم کارت روی آن نصب کردم پیغام (دستگاه زیر جزء دستگاه های ثبت شده نیست و از تاریخ ۹۷/۰۸/۰۹ خدمات نخواهد گرفت) دریافت کردم. آیا راهی برای ثبت گوشی هست؟

 • هادی

  خانواده چهار نفره ما دو گوشی وارد کردیم. من دو روز بعد اطلاعات را در سامانه گمرک ثبت کردم و دو شناسه پرداخت هم گرفتم. البته هر دو تلفن را با یک شماره وارد کردم که دست خود من است ولی بنام خواهرم. وقتی وارد سامانه همتا شدم امکان ثبت اطلاعات مسافری را نداشتم. شماره موبایل را در دفتر خدمات به نام خودم تغییر مالکیت دادم. الان که وارد سامانه همتا می شوم خطای ثبت اطلاعات میدهد. به گمرک فرودگاه هم مراجعه کردم نتوانستند مشکل مرا حل کنند. لطفا راهنمایی فرمایید. با تشکر

  • hamtaadmin

   دقت داشته باشید که اطلاعات وارد شده در هنگام ثبت درخواست در سامانه همتا از جمله کد ملی و شماره گذرنامه باید عیناً مشابه اطلاعات وارد شده در هنگام پرداخت عوارض در سامانه گمرک باشد و درصورت وجود هرگونه مغایرت در اطلاعات وارد شده در سامانه گمرک و سامانه همتا، امکان درخواست ثبت مسافری در سامانه همتا وجود نخواهد داشت.

 • رامین

  من عوارض رو دادم به پست از اداره پست زنگ زدن گفتن گوشی اوده اونجا رفتم گرفتم و سیصدو پنجاه تومن ازم عوارض گمرکی گرفتن حالا چجور باید گوی فعال بشه؟

 • رضا

  من گوشیمو میخوام ثبت کنم ولی توی سایت گمرک نشون میده ک به یه شماره ای ثبت شده در حالی ک توی همتا ثبت نیست. منم تاحالا گوشی ثبت نکردم. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *