شناسایی هوشمند مشکلات

آموزش استعلام اصالت دستگاه

ضرورت استعلام اصالت پیش از خرید دستگاه سیم‌کارت خور نو یا کارکرده

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، پیش از خرید دستگاه، حتماً باید استعلام اصالت کنید و در پاسخ استعلام اصالت، به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذکرشده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شرکت واردکننده، نوع واردات، نوع ارز و روشن شدن دستگاه در گذشته توجه نمایید.

جهت استعلام اصالت دستگاه، ابتدا لازم است تا به سامانه همتا متصل شوید.

از چهار روش زیر می‌توان با سامانه همتا ارتباط برقرار نموده و فرآیند استعلام اصالت را انجام داد:

 1. پیامک به شماره ۷۷۷۷
 2. سایت اینترنتی به آدرس www.hamta.ntsw.ir
 3. کد دستوری #۷۷۷۷*
 4. اپلیکشین همتا

در این آموزش، مراحل انجام فرایند استعلام اصالت با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* ارائه می‌شود.

 

مرحله یک:

لازم است تا کد دستوری #۷۷۷۷* را با یک  شماره سیم کارت دلخواه شماره‌گیری نموده و دکمه برقراری تماس را انتخاب نمایید.

 

مرحله دو:

در این مرحله لازم است تا با ارسال عدد ۱، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید.

  

مرحله سه:

در این مرحله باید 15 رقم ابتدایی شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه را بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) وارد کنید. این شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است ، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. پس در این مرحله احتیاجی به باز کردن جعبه دستگاه نیست.

   

مرحله چهارم:

درصورتی‌که شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است را به درستی وارد کرده باشید، پاسخ استعلام به‌صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

ذکر غیرقانونی بودن دستگاه در پاسخ استعلام اصالت

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت."، یعنی این شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است غیرقانونی است و به‌هیچ‌عنوان، امکان ثبت و فعال شدن آن در سامانه همتا وجود ندارد.

بنابراین اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید، چراکه پس از گذشت 30 روز از زمان اولین روشن شدن دستگاه، قطع خواهد شد.

دستگاه قانونی دارای نام واردکننده

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردکننده: شرکت ****"، یعنی شرکت تجاری ذکر شده، اقدام به واردات قانونی این دستگاه نموده و همچنین، کد فعال‌سازی آن را به سامانه همتا اعلام کرده است. هرگونه مشکل در زمینه فقدان کد فعال‌سازی، عدم تطابق شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است ذکر شده در پیامک تأیید فعال‌سازی با شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است قابل مشاهده از طریق #06#* و ...، باید توسط شما با این شرکت در میان گذاشته شود.

دستگاه مسافری

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردکننده: به‌صورت مسافری"، یعنی این دستگاه صرفاً برای استفاده شخصی مسافر وارد کشور شده و نباید مورد استفاده تجاری قرار گیرد. همچنین، این دستگاه فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز مشکل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشکلات خود نخواهد داشت.

بنابراین اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید.

دستگاه وارد شده از مناطق آزاد

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردکننده: صرفاً مناطق آزاد"، یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه‌ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امکان استفاده از خدمات شبکه اپراتوری را دارا خواهند بود.

بنابراین اگر قصد استفاده از این دستگاه در داخل کشور و خارج از مناطق آزاد را دارید، اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید چراکه به‌زودی، ارائه خدمات اپراتوری برای این دستگاه‌ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.

نوع ارز (دولتی یا غیردولتی)

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردشده با ارز دولتی"، یعنی واردکننده این دستگاه، برای واردات آن ارز دولتی دریافت نموده است. بنابراین اگر فکر می‌کنید با توجه به نرخ ارز دولتی، گران‌فروشی رخ داده، می‌توانید از طریق نهادهای نظارتی (تعزیرات و سازمان حمایت و ...)، نسبت به ثبت شکایت اقدام نمایید.

شایان ذکر است همتا در این زمینه، تنها به همین میزان اطلاع‌رسانی نموده و وظیفه تعیین ارزش دستگاه و تشخیص گران‌فروشی و ...، بر عهده نهادهای نظارتی است.

این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است "، استحضار داشته باشید یعنی این دستگاه، پیش از این، حداقل با یک سیم‌کارت روشن شده و از خدمات شبکه اپراتوری استفاده نموده است.

بنابراین نباید به‌عنوان دستگاه آکبند، ارائه شود.

در صورتی که این عبارت در پایان پاسخ استعلام اصالت ذکر نشد، اظهار نظر قطعی در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی توان داشت.

شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست "، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و در صورتی که تلفن همراه نباشد، می‌توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه و استفاده از آن، شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است را به عنوان شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی ثبت نمایید.

توجه داشته باشید در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خودداری نمایید. سرویس اینگونه دستگاه‌ها توسط سامانه همتا قطع خواهد شد. بدیهی است در صورت قطع سرویس دستگاه، سامانه همتا هیچگونه مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد

شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی است ولی تلفن همراه نیست

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "شناسه دستگاه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است جزء شناسه‌های قانونی ثبت شده است. در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خوداری نمایید."، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و در صورتی که تلفن همراه نباشد، می‌توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه از آن استفاده نمائید.

توجه داشته باشید در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خودداری نمایید. سرویس اینگونه دستگاه‌ها توسط سامانه همتا قطع خواهد شد. بدیهی است در صورت قطع سرویس دستگاه، سامانه همتا هیچگونه مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد

 

مشاهده سوالات متداولمشاهده پیامک های هشدارمشاهده تمامی آموزش هامشاهده اخبار و اطلاعیه ها

نظری بنویسید...
شما به سایت وارد نشده اید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ندا · 1 ماه پیش
  با سلام من از دیجی کالا گوشی خریداری کردم هنوز تحویل گرفته یا باز نکردم؛ IMEI روی فاکتور رو میگه غیر قانونیه؛ تماس گرفتم گفتن چون تازه وارد شدند گوشی ها در سیستم همتا ثبت نشده شماره سریالشون؛ چجوری اعتماد کنم کم گوشی رو باز کنم دیگه پس نمیگیرن که؛**********
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   سلام وقت بخیرچناچه شناسه کد دستوری *#06#و روی جعبه مطابقت دارد در صورتی که دستگاه شما در پاسخ استعلام اصالت http://hmti.ir/04 غیر قانونی اعلام شده دستگاه را به فروشنده عودت دهید چنانچه فروشنده همکاری نکرد میتوانید ثبت شکایت نمایید.
   آموزش ثبت شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی : http://hmti.ir/10
   آموزش ثبت شکایت در سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان : http://hmti.ir/11
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیر · 1 ماه پیش
  من یک گوشی خریدم مسافری بود نمیدونستم بعد الان میترسم پک گوشی باز شده باشه از گوشی یا لوازم چیزی جا به جا شده باشد
  میتونم از فروشنده شکایت کنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  شایسته · 1 ماه پیش
  آیا کسی میتونه بدونه داشتن شناسه ۱۵ رقمی فقط از طریق داشتن شماره تلفن همراه و کد موقتی که ارسال میشه به گوشی مالکیت را تغییر بده؟

  چجوری میتونم ببینم مالکیت گوشیم الان به نام چه کسیه؟؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   سلام وقت بخیر ،برای انجام فرایند انتقال مالکیت داشتن شناسه 15 رقمی دستگاه ضروری می باشد. برای دریافت شماره مالک می توانید صفحه "عدم شناخت مالک قبلی " را مطالعه فرمایید.http://hmti.ir/09
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیر · 1 ماه پیش
  سلام
  گوشی های مسافری حتما باید ریپک شود؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سایه · 1 ماه پیش
  ممنونم از پاسخگوییتون
  میشه توضیح بدین بخاطر این آکبند نبودن که در قسمت « این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده» گفتین، می توانم شکایت کنم یا نه و اگر آره چجوری؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   سلام وقت بخیر درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است "، استحضار داشته باشید این مورد فقط مربوط به دستگاههای اکبندی که هنوز خریدار سیم کارت خودش را روی دستگاه قرار نداده باشد و قبل از قرار دادن سیم کارت اگر اعلام شد با یک سیم کارت روشن شده می تواند از خریدن دستگاه امتناع کند بعد از قرار دادن سیم کارت قابل استناد نیست
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  گلی · 1 ماه پیش
  من یه گوشی خریدم قبل از اینکه سیمکارتی توش وارد کنم اینترنتی استعلام اصالت گرفتم و جواب اومد که اصله اما قبلا با یک سیمکارت روشن شده البته بعدا تونستم فعالسازیش کنم اما میخواهم بدونم میتونم از فروشنده بخاطر فروش گوشی غیر آکبند به قیمت آکبند شکایت کنم ؟
  یا اینکه صرفا روشن کردن گوشی در گذشته با یک سیمکارته دیگه بدون فعالسازی اون سیمکارت اونو از آکبندی در نمیاره؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   سلام وقت بخیر لطفا همین صفحه کادر این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است را مطالعه نمایید
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مسعود · 1 ماه پیش
  سلام
  من یه گوشی سامسونگ خریدم. فروشنده گفت کار رجیستر رو فردا انجام میدم. وقتی اومدم خونه چند بار زدم که اصالت دستگاه رو بررسی کنم و پیغام اومد که توی سامانه ثبت نشده. به فروشنده زنگ زدم گفت یه هفته طول می کشه. باز الان بعد یه هفته استعلام گرفتم و خطایی اومد که توی راهنما هم پیدا نکردم. نوشت: تلاش برای چندین ثبت. ممنون میشم راهنمایی ایم کنید که علت این پیام چیه و باید چیکار کنم.
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   سلام وقت بخیر در صورتی که دستگاه شما در پاسخ استعلام اصالت http://hmti.ir/04 غیر قانونی اعلام شده دستگاه را به فروشنده عودت دهید چنانچه فروشنده همکاری نکرد میتوانید ثبت شکایت نمایید.
   آموزش ثبت شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی : http://hmti.ir/10
   آموزش ثبت شکایت در سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان : http://hmti.ir/11
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مهدی · 1 ماه پیش
  گوشی مسافرتی را میتوان به صورت دست دوم به شخص دیگر بفروشیم و ریجستری میشود بار دیگر؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   سلام وقت بخیر جهت کسب اطلاعات بیشتر قسمت مسافری سوال 6-13 را در صفحه سوالات متداول http://hmti.ir/faq مطالعه فرمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد · 1 ماه پیش
  به دلیل جعل این شناسه(IMEI) بر روی دستگاه های مختلف و حفظ حقوق مالک،استفاده ازآن محدود به شماره مالک است. درصورت استفاده باشماره ای دیگر بدون ثبت انتقال مالکیت درسامانه همتا،پس از 3روز ارتباط دستگاه قطع میگردد
  برند:
  XIAOMI

  میشه راهنمایییی کنید این یعنی چیییی؟! برای شماره خودم ثبت کردم فعال شده. ولی اینو میزنه
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   سلام وقت بخیر در صورتی که با قرار دادن سیمکارت پیامک هشدار با مهلت قطع دریافت میکنید لطفا صفحه پیامک های هشدار کادر پیامک هشدار انتقال مالکیت دستگاه با شناسه (IMEI) غیراستاندارد را مطالعه کنید و مطابق پیامک دریافتی فرایند لازم را انجام دهید.http://hmti.ir/12
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سامان علیزاده · 1 ماه پیش
  سلام خسته نباشید
  من میخام یه گوشی خریداری کنم فروشنده میگه گوشی ریجستری نشده و کد IMEI گوشی رو گرفتم ولی وقتی استعلام گوشی رو میگیرم میگه گوشی قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت . چون ریجستر نشده اینطور پیامی برام میاد یا کلا نمیشه گوشی رو ریجستر کرد ؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مبینا ساعی نیا · 1 ماه پیش
  باسلام، چند ماه پیش گوشی گرفتم و برام پیام اومد که دستگاه به نام من ثبت شده. ولی الان پیغامی دریافت کردم که نوشته مالک دستگاه شماره دیگری است. ایا باید اقدامی انجام بدم؟؟؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   سلام وقت بخیر در صورتی پیامک هشدار با مهلت قطع دریافت میکنید لطفا صفحه پیامک های هشدار را مطالعه کنید و مطابق پیامک دریافتی فرایند لازم را انجام دهید .http://hmti.ir/12
   در غیر اینصورت نیازی نیست اقدامی کنید
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  یاسر کریمی · 1 ماه پیش
  سلام من برای ساخت یک دستگاه خاص یک قطعه الکترونیکی سیم کارت خور ( ماژول سیم کارت) خریداری کردم با سامانه همتا که بررسی می کنم پیام قانونی بودن قطعه دریافت می کنم اما توضیحاتش نوشته شده که اگر دستگاه شما تلفن همراه است از خرید ان خودداری کنید ولی دستگاه من تلفن همراه نیست پس از این جهت هم نباید مشکلی داشته باشم

  با بخش شناسایی هوشمند مشکلات سایت شما بررسی کردم با پیام زیر رو به رو شدم

  ==================================================
  مشمول نبودن دستگاه در طرح ثبت تلفن همراه (19)

  توضيحات:

  دستگاه شما هم اکنون مشمول طرح ثبت تلفن همراه (رجيستري) نيست و مشکلي از بابت طرح ندارد. در صورتي که پيامک هشدار از سامانه همتا دريافت کرده ايد، ميتونيد با کليک بر اينجا نسبت به ثبت درخواست اقدام نماييد.

  اطلاعات تکميلي:

  شناسه دستگاه: 86123ZZZZZZZ

  شماره تلفن: 98918580XXXX

  برند: SIMCOM Wireless Solutions Co Ltd مدل: SIM800C
  ===============================================================
  اما مشکل اینجاست که وقتی سیم کارت داخل دستگاه قرار می دم دستگاه روی شبکه ریجستر نمی شود و نمی توانم از دستگاه استفاده کنم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   با سلام وقت بخیر ، دستگاه غیر گوشی همراه مشمول طرح ریجستری نمیباشد << تاریخ مشمولیت http://hmti.ir/date >>لطفا سلامت دستگاه را به لحاظ سخت افزاری و سیم کارت را از سمت اپراتور بررسی نمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حسن رضا زیره نژاد · 1 ماه پیش
  با عرض سلام مجدد . من عرض کردم چند سال پیش به مدت یک ماه از این گوشی استفاده کرده بودم حالا چطوری سابقه اینو پیدا کنم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   با سلام وقت بخیر، چنانچه دستگاه مربوطه، قبل از طرح رجستری روشن بوده (با توجه به جدول تاریخ مشمولیت http://hmti.ir/date)، قانونی می باشد و می توانید با شماره سیم کارتی که قبل از طرح بر روی آن استفاده می شده فرآیند افزودن دستگاه را انجام دهید.
   آموزش افزودن دستگاه: http://hmti.ir/03
   در غیر این صورت غیر قانونی شناسایی گردیده و امکان ثبت ندارد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حسن رضا زیره نژاد · 1 ماه پیش
  سلام . بنده یه گوشی ساده نوکیا ۱۲۰۲ چند سال پیش خریده بودم یک ماه از آن استفاده کردم بعد دیگه توی جعبه گوشی گذاشتم و دیگه استفاده نکردم . الان که میخواستم فقط برای زنگ خوری ازش استفاده کنم . از همتا مسیج اومده که سریال دستگاه ثبت نشده و تا یک ماه دیگه سرویس نخواهد گرفت . چه کاری باید انجام بدهم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   باسلام وقت بخیر، با اجرای طرح رجیستری، دستگاه‌هایی که قبل از شروع طرح(با توجه به تاریخ مشمولیت http://hmti.ir/date )در کشور روشن نبوده یا از مبادی قانونی کشور وارد نشده باشند، و سابقه فعالیت دستگاه در شبکه روئیت نشده باشد ،نمی‌توانند به‌صورت دائم از خدمات شبکه‌های اپراتوری کشور استفاده نمایند و بنابراین پس از ۳۰ روز قطع خواهند شد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  على · 1 ماه پیش
  سلام من گوشى با گارانتى شركت و برچسب ر يجستر شده خريدم در سامانه همتا کد ۶ رقمى رو که مىزنم پىام ثبت نشدن گوشى مياد
  بايد چه کارکنم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   باسلام وقت بخیر در صورتی که در پاسخ استعلام اصالت ( مطابق آموزش همین صفحه ) دستگاه ثبت قانونی نبود بیش از ۳۰ روز از شبکه سرویس نخواهد گرفت بنابراین دستگاه را به فروشنده عودت دهید در صورت عدم همکاری فروشنده میتوانید شکایت ثبت نمایید.
   آموزش ثبت شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی
   http://hmti.ir/10
   آموزش ثبت شکایت در سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان
   http://hmti.ir/11
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مهدیار تقدیسی · 1 ماه پیش
  سلام

  گوشی من 2 سیم کارت داره. قبل از طرح رجیستری هم خریدم. وقتی استعلام IMEI سیم کارت ایرانسل رو می گیرم میگه قانونی هست.

  ولی الان که در اسلات دوم سیم کارت دومم رو گذاشتم و استعلام می گیرم اعلام می کنه که دستگاه غیر قانونی هست.

  یعنی چی؟!

  چطور می می تونم الان از سیم کارت دومم استفاده کنم؟

  مگه میشه موقع استعلام مدل گوشی رو 2 سیم کارته تشخیص بده و بعد اسلاتی که فعال نبوده رو خدمات نده؟

  لطفا راهنمایی کنید. سپاس فراوان
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   با سلام وقت بخیر، لطفا با شماره سیم کارتی که قبل از طرح رجیستری ( باتوجه به تاریخ مشمولیت http://hmti.ir/date ) بر روی دستگاه مربوطه استفاده می کردید فرآیند افزودن دستگاه http://hmti.ir/03 را انجام دهید.
   جهت اطلاع از شماره قبل از طرح به صفحه «عدم شناخت مالک قبلی» http://hmti.ir/09 مراجعه فرمایید و مطالعه کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  کیارش جوانبخت · 1 ماه پیش
  سلام
  این پیام برای من اومده من سیم کارت رو نیاز دارم اگه میشه به من جواب بدید ممنون

  دستگاه زیر در سامانه همتا ثبت نشده و از********سرویس نخواهد گرفتIMEI:*******راهنمایی:hmti.ir/t
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   باسلام در صورتی که در پاسخ استعلام اصالت ( مطابق آموزش همین صفحه ) دستگاه ثبت قانونی نبود بیش از ۳۰ روز از شبکه سرویس نخواهد گرفت بنابراین دستگاه را به فروشنده عودت دهید در صورت عدم همکاری فروشنده میتوانید شکایت ثبت نمایید.
   آموزش ثبت شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی
   http://hmti.ir/10
   آموزش ثبت شکایت در سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان
   http://hmti.ir/11
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علیرضا گل محمدی · 1 ماه پیش
  سلام ما گوشی رو از فروشندگان موبایل تو شهر خودمون خریده ایم و تو استعلام اصالت کالا این پیام واسمون اومد :
  شناسه دستگاه (IMEI) جزء شناسه های قانونی ثبت شده است
  مشخصات دستگاه:
  برند:
  XIAOMI
  مدل:
  Redmi Note 8
  وارد کننده:
  ورود مسافری


  هشدار: این دستگاه جهت استفاده غیرتجاری وارد شده، گارانتی ثبت شده ندارد و در صورت احراز تخلف مسدود خواهد شد.
  شناسه دستگاه:
  86************129
  86************37
  این دستگاه قبلا با یک سیم‌کارت روشن شده است

  پیگیری مشکلات:
  hmti.ir/t

  به نظرتون چکار باید بکنیم ؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   با سلام وقت بخیر، لطفا به صفحه «سوالات متداول» http://hmti.ir/faq مراجعه فرمایید و قسمت مسافری بخش 6-13مطالعه فرمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مجد · 2 ماه پیش
  سلام وقت بخیر
  سال گذشته گوشی خودم رو از خارج از کشور خریداری کردم و به ایران اومدم و پیامکی برای من ارسال شد از طرف سامانه با این مضمون که ثبت قانونی نشده و به مدت 1ماه اعتبار استفاده دارد
  از اونجایی که نیاز نداشتم و میخواستم مجدد از ایران خارج بشم گوشی رو ثبت نکردم در سامانه ، اما مجدد الان میخوام با همون گوشی که از خارج اورده ام از خدمات اپراتور های خطوط همراه استفاده کنم و گوشی رو بصورت مسافری با کارت پرواز ثبت کنم ، ایا این امکان وجود داره باتوجه به توضیحاتی که مطرح کردم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 ماه پیش
   با سلام وقت بخیر، لطفا صفحه آموزش ثبت دستگاه برای مسافران سفرهای خارجی http://hmti.ir/07 را مطالعه بفرمایید.و در مورد کارت پرواز از گمرک پیگیری فرمایید
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  لشکری · 2 ماه پیش
  من از یکی از نمایندگی ها یک گوشی خریداری کردم و بعد از گذشت یک هفته هنوز تاییدیه رجیستری برای من ارسال نشده از طریق کد USSD شماره IMED را وارد کردم پیغام شماره غیر قانونی است رو برام ارسال کرد وقتی با نمایندگی تماس گرفتم گفتند نه مشکلی نیست تا رجیستری شدن یک مقدار زمان میبره در حالیکه در سامان همتا نوشته شده که اصالت گوشی باید قبل از رجیستری چک بشه و واقعا الان نگران هستم. در حال حاضر چکار باید بکنم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 2 ماه پیش
   باسلام وقت بخیر درصورتی که در پاسخ استعلام اصالت http://hmti.ir/04 دستگاه غیر قانونی است به فروشنده عودت دهید در صورت عدم همکاری از طریق تعزیرات پیگیری کنید.
   آموزش ثبت شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی http://hmti.ir/10
   آموزش ثبت شکایت در سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان http://hmti.ir/11