شناسایی هوشمند مشکلات

آموزش استعلام اصالت دستگاه

ضرورت استعلام اصالت پیش از خرید دستگاه سیم‌کارت خور نو یا کارکرده

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، پیش از خرید دستگاه، حتماً باید استعلام اصالت کنید و در پاسخ استعلام اصالت، به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذکرشده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شرکت واردکننده، نوع واردات، نوع ارز و روشن شدن دستگاه در گذشته توجه نمایید.

جهت استعلام اصالت دستگاه، ابتدا لازم است تا به سامانه همتا متصل شوید.

از چهار روش زیر می‌توان با سامانه همتا ارتباط برقرار نموده و فرآیند استعلام اصالت را انجام داد:

 1. پیامک به شماره ۷۷۷۷
 2. سایت اینترنتی به آدرس www.hamta.ntsw.ir
 3. کد دستوری #۷۷۷۷*
 4. اپلیکشین همتا

در این آموزش، مراحل انجام فرایند استعلام اصالت با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* ارائه می‌شود.

 

مرحله یک:

لازم است تا کد دستوری #۷۷۷۷* را با یک  شماره سیم کارت دلخواه شماره‌گیری نموده و دکمه برقراری تماس را انتخاب نمایید.

 

مرحله دو:

در این مرحله لازم است تا با ارسال عدد ۱، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید.

  

مرحله سه:

در این مرحله باید 15 رقم ابتدایی شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه را بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) وارد کنید. این شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است ، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. پس در این مرحله احتیاجی به باز کردن جعبه دستگاه نیست.

   

مرحله چهارم:

درصورتی‌که شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است را به درستی وارد کرده باشید، پاسخ استعلام به‌صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

ذکر غیرقانونی بودن دستگاه در پاسخ استعلام اصالت

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت."، یعنی این شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است غیرقانونی است و به‌هیچ‌عنوان، امکان ثبت و فعال شدن آن در سامانه همتا وجود ندارد.

بنابراین اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید، چراکه پس از گذشت 30 روز از زمان اولین روشن شدن دستگاه، قطع خواهد شد.

دستگاه قانونی دارای نام واردکننده

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردکننده: شرکت ****"، یعنی شرکت تجاری ذکر شده، اقدام به واردات قانونی این دستگاه نموده و همچنین، کد فعال‌سازی آن را به سامانه همتا اعلام کرده است. هرگونه مشکل در زمینه فقدان کد فعال‌سازی، عدم تطابق شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است ذکر شده در پیامک تأیید فعال‌سازی با شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است قابل مشاهده از طریق #06#* و ...، باید توسط شما با این شرکت در میان گذاشته شود.

دستگاه مسافری

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردکننده: به‌صورت مسافری"، یعنی این دستگاه صرفاً برای استفاده شخصی مسافر وارد کشور شده و نباید مورد استفاده تجاری قرار گیرد. همچنین، این دستگاه فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز مشکل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشکلات خود نخواهد داشت.

بنابراین اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید.

دستگاه وارد شده از مناطق آزاد

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردکننده: صرفاً مناطق آزاد"، یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه‌ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امکان استفاده از خدمات شبکه اپراتوری را دارا خواهند بود.

بنابراین اگر قصد استفاده از این دستگاه در داخل کشور و خارج از مناطق آزاد را دارید، اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید چراکه به‌زودی، ارائه خدمات اپراتوری برای این دستگاه‌ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.

نوع ارز (دولتی یا غیردولتی)

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردشده با ارز دولتی"، یعنی واردکننده این دستگاه، برای واردات آن ارز دولتی دریافت نموده است. بنابراین اگر فکر می‌کنید با توجه به نرخ ارز دولتی، گران‌فروشی رخ داده، می‌توانید از طریق نهادهای نظارتی (تعزیرات و سازمان حمایت و ...)، نسبت به ثبت شکایت اقدام نمایید.

شایان ذکر است همتا در این زمینه، تنها به همین میزان اطلاع‌رسانی نموده و وظیفه تعیین ارزش دستگاه و تشخیص گران‌فروشی و ...، بر عهده نهادهای نظارتی است.

این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است "، استحضار داشته باشید یعنی این دستگاه، پیش از این، حداقل با یک سیم‌کارت روشن شده و از خدمات شبکه اپراتوری استفاده نموده است.

بنابراین نباید به‌عنوان دستگاه آکبند، ارائه شود.

در صورتی که این عبارت در پایان پاسخ استعلام اصالت ذکر نشد، اظهار نظر قطعی در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی توان داشت.

شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست "، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و در صورتی که تلفن همراه نباشد، می‌توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه و استفاده از آن، شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است را به عنوان شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی ثبت نمایید.

توجه داشته باشید در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خودداری نمایید. سرویس اینگونه دستگاه‌ها توسط سامانه همتا قطع خواهد شد. بدیهی است در صورت قطع سرویس دستگاه، سامانه همتا هیچگونه مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد

شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی است ولی تلفن همراه نیست

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "شناسه دستگاه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است جزء شناسه‌های قانونی ثبت شده است. در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خوداری نمایید."، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و در صورتی که تلفن همراه نباشد، می‌توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه از آن استفاده نمائید.

توجه داشته باشید در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خودداری نمایید. سرویس اینگونه دستگاه‌ها توسط سامانه همتا قطع خواهد شد. بدیهی است در صورت قطع سرویس دستگاه، سامانه همتا هیچگونه مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد

 

مشاهده سوالات متداولمشاهده پیامک های هشدارمشاهده تمامی آموزش هامشاهده اخبار و اطلاعیه ها

نظری بنویسید...
شما به سایت وارد نشده اید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  اردشیر تاج دین · 1 سال پیش
  باسلام وخسته نباشید من برای مادرم که فردی مسن میباشد یک دستگاه جی پی اس همراه از چین خریداری کردم که یک سیم کارت ایرانسل درون ان گذاشتم تا کارکند ولی بعد از یک ماه قطع شده اگه میشه راهنمائی بفرمایید باید چکارکنم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   جی پی اس مشمول این مرحله از طرح نشده است. این مورد را با مرکز تماس در ارتباط باشید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  منصور فهمیده · 1 سال پیش
  سلام
  من یک گوشی نوکیا E5 دارم و در سامانه ثبت شده امروز این گوشی رو گم کردم آیا میشه از طریق این سامانه ردیابی کرد؟؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   خیر، به کلانتری مراجعه نمائید تا شما را راهنمایی کنند.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  صادق مرادی · 1 سال پیش
  سلام خسته نباشید کوشی من میزنه ثبت شده اما کد فعال سازی نمیاد/ مشکل از کجاست؟همه چی را درست و صحیح وارد کردم
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سعید جهان تیغ · 1 سال پیش
  سلام
  من یه گوشی خریدم و بعد از گرفتن کد ۷۷۷۷ پیام اومد که گوشی شما قبلا با فلان شماره ثبت شده است .یعنی گوشی کارکرده است ؟ میشو فهمید که چقدر کار کرده؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   ممکن است فروشنده برای خود فعال کرده باشد. از فروشنده پیگیر باشید و در صورت نهایی شدن خرید، حتما انتقال مالکیت دریافت کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  بهشته · 1 سال پیش
  سلام خسته نباشید 10 روزه گوشیم از بازار چهارسو خریدم به اسم خودم ثبت شد گوشیم پیام ریجسترش اومد امروز فعال کردم گوشیم گارانتی اینترنشنال یه همچین چیزی داره
  مشکلی پیش میاد؟ پیامکم به عنوان گوشی مسافری به نام خودم ثبت شده نه شرکت
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   گوشی شما فاقد گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد. آموزش "استعلام اصالت دستگاه" ---> کادر"دستگاه مسافری" انتهای آموزش را ملاحظه نمائید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ملی · 1 سال پیش
  سلام وقت تون بخیر 97/11/22 ثبت نام انجام دادم هزینه رو واریز کردم ولی هنوز برام فعال نشده چه جوری میشه پیگیری کرد...
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  رضا گردان · 1 سال پیش
  سلام من گوشیمو از دیجی کالا پارسال گرفتم برج هفت ک اون موقع این طرح نبود، الان استعلام که میگیرم میگه این گوشی قبلا با یه سیم کارت روشن شده در صورتی که خط من نیس یعنی قبل ازین ک گوشی به دستم برسه روشن شده و سیم کارت توش بوده و این گوشیو گفتم از دیجی کالا آکبند ب حساب خریدم چجوری میتونم انتقال مالکیت بدم ب خط خودم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   فقط از سیم کارت مالک می توان انتقال مالکیت دریافت کرد. آموزش "عدم شناخت مالک قبلی" را ملاحظه نمائید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  لیلی · 1 سال پیش
  سلام. من اصالت دستگاهمو پیگیری کردم پیامک اومده ک " بدلیل جعل این شناسه بر روی دستگاه های مختلف و جلوگیری از تضییع حقوق مالک دستگاه، استفاده از آن محدود به شماره مالک است. و..." الان این ینی چی؟؟

  سیم کارت خودمم دو روزه غیر فعاله رو دستگاه
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   این پیام پاسخ استعلام اصالت نمی باشد. برای استفاده از دستگاه باید از سیم کارتی که قبلا روی ان فعال بوده است انتقال مالکیت دریافت کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علیرضا · 1 سال پیش
  سلام من ی گوشی از مغازه ای گرفتم که به من گفت تا ۲۳.۱۱ کد ریجسترش میاد بیارش من درستش کنم ولی تا امروز ک ۲۵.۱۱ هست نیومده چیکار کنم؟؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علی · 1 سال پیش
  سلام من یه گوشی خریدم از بازار جلوی خودم با کد ملی رجیستر کرد.هزینه گمرک و عوارض رو هم داد خودش فروشنده ولی هنوز کد فعال سازی ارسال نشده برام.چیکار کنم؟

  همتا میگه از گمرک پیگیر باش و گمرک جوابی نمیده.تو قسمت استعلام اصالت میزنه غیرقانونی هست و امکان فعال سازی وجود ندارد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  Sh · 1 سال پیش
  با سلام من یه گوشی هواوی دو سیم کارت دارم که مالکیت این گوشی به نام همسرمه الان میخوام انتقال مالکیت بدم در ضمن سیم کارتم هم به اسم همسرمه اگه بخوام انتقال مالکیت بدم باید چیکار کنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سارا · 1 سال پیش
  من از یه سایت معتبر خریدم ، نماد الکترونیکی داشت ، باید چیکار کنم لطفاً کمکم کنید
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سارا · 1 سال پیش
  سلام، من یه گوشی خریدم اینترنتی از سنگاپور واسم فرستادن، رفتم گمرک گمرکیشم پرداخت کردم ولی واسم پیام اومده« دستگاه زیر جزء دستگاه های ثبت شده نیست و از تاریخ فلانسرویس نخواهد گرفت» من باید چیکار کنم؟ خسته شدم بخدا، کاش نمیخریدم این لعنتی رو
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  م تقی زاده · 1 سال پیش
  من سه روز قبل نسبت به ثبت گوشی مسافری که پارسال آرورده بودمش اقدام کردم، کد ثبت شناسه و شناسه پرداخت هم دریافت و مبلغ رو پرداخت کردم.
  با USSD پیگیری کردم اینو داد "شناسه دستگاه IMEI قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت"
  ارسال اطلاعات از گمرک به همتا چقدر زمان می بره؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  رضا نورایی · 1 سال پیش
  سلام. من قبل طرح ریجستر دو گوشی A5 2017 خریدم و بعد از اجرای طرح گوشی به شماره سیم کارت من ثبت نشده بود و به شماره ای ناشناس ثبت شده بود، حتی به فروشنده دستگاه ها مراجعه هم کردم ولی به شماره آن ها هم ثبت نشده. الان قصد فروش آن ها را دارم ولی به دلیل عدم امکان انتقال مالکیت نمی توانم آن را بفروشم. لطفا بررسی کنید
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   آموزش "عدم شناخت مالک قبلی" را ملاحظه نمائید و از طریق فروشنده پیگیری های لازم را انجام دهید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  پیمان ز · 1 سال پیش
  باسلام چطور باید بفهمم ریجستری گوشیم از کدوم خطم ثبت شده
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیز · 1 سال پیش
  که دارای نماد:1- اعتماد تجارت الکترونیک از وزارت صنعت معدن.سفارش دادم رو حساب همین نمادها.مگه قرار نیست هر سایتی که نماد اعتماد الکترونیک داره امن باشه؟ دیروز برام پیام اومد گوشی شما خدمات نمیگیره زنگ زدم به 096366 اپراتورتون میگه گوشیتون قاچاقه پس بده از هر کی خریدی میگم من اینترنتی خریدم شهرستانم به کی پس بدم میگه به ما ربط نداره
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیر · 1 سال پیش
  من گوشی خریدم از سایت اینترنتی ****
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد جواد بانشی · 1 سال پیش
  سلام من یک ماه پیش گوشی از سنگاپور اومده برام گمرکی هم پرداخت کردم گفتند ما خودمون مدارک رو واسه همتا ارسال میکنیم تا العان که یک ماه شده و خدمات اپراتور قطع شده و پیام میده imei شما مشمول طرح رجیستری نمی باشد من باید چه خاکی تو سرم بریزم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   پیام مشمول طرح رجیستری نمی باشد برای گوشی؟
   لطفا این مورد را با مرکز تماس همتا بررسی کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مشکات · 1 سال پیش
  درود برشما من این گوشی رو هدیه برام آوردن وای IMEIکه می‌زنی میگه قانونی نیست ممکنه گوشی رو‌قفل کنند چه جوری ثبت کنم IMEIراهنماییکنید
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   از فرد هدیه دهنده پیگیری کنید تا دستگاه قانونی به شما بدهد.
   اگر از خارج برای شما هدیه آورده اند آموزش "ثبت دستگاه برای مسافران سفرهای خارجی" را ملاحظه نمائید.