شناسایی هوشمند مشکلات

آموزش استعلام اصالت دستگاه

ضرورت استعلام اصالت پیش از خرید دستگاه سیم‌کارت خور نو یا کارکرده

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، پیش از خرید دستگاه، حتماً باید استعلام اصالت کنید و در پاسخ استعلام اصالت، به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذکرشده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شرکت واردکننده، نوع واردات، نوع ارز و روشن شدن دستگاه در گذشته توجه نمایید.

جهت استعلام اصالت دستگاه، ابتدا لازم است تا به سامانه همتا متصل شوید.

از چهار روش زیر می‌توان با سامانه همتا ارتباط برقرار نموده و فرآیند استعلام اصالت را انجام داد:

 1. پیامک به شماره ۷۷۷۷
 2. سایت اینترنتی به آدرس www.hamta.ntsw.ir
 3. کد دستوری #۷۷۷۷*
 4. اپلیکشین همتا

در این آموزش، مراحل انجام فرایند استعلام اصالت با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* ارائه می‌شود.

 

مرحله یک:

لازم است تا کد دستوری #۷۷۷۷* را با یک  شماره سیم کارت دلخواه شماره‌گیری نموده و دکمه برقراری تماس را انتخاب نمایید.

 

مرحله دو:

در این مرحله لازم است تا با ارسال عدد ۱، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید.

  

مرحله سه:

در این مرحله باید 15 رقم ابتدایی شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه را بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) وارد کنید. این شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است ، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. پس در این مرحله احتیاجی به باز کردن جعبه دستگاه نیست.

   

مرحله چهارم:

درصورتی‌که شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است را به درستی وارد کرده باشید، پاسخ استعلام به‌صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

ذکر غیرقانونی بودن دستگاه در پاسخ استعلام اصالت

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت."، یعنی این شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است غیرقانونی است و به‌هیچ‌عنوان، امکان ثبت و فعال شدن آن در سامانه همتا وجود ندارد.

بنابراین اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید، چراکه پس از گذشت 30 روز از زمان اولین روشن شدن دستگاه، قطع خواهد شد.

دستگاه قانونی دارای نام واردکننده

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردکننده: شرکت ****"، یعنی شرکت تجاری ذکر شده، اقدام به واردات قانونی این دستگاه نموده و همچنین، کد فعال‌سازی آن را به سامانه همتا اعلام کرده است. هرگونه مشکل در زمینه فقدان کد فعال‌سازی، عدم تطابق شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است ذکر شده در پیامک تأیید فعال‌سازی با شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است قابل مشاهده از طریق #06#* و ...، باید توسط شما با این شرکت در میان گذاشته شود.

دستگاه مسافری

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردکننده: به‌صورت مسافری"، یعنی این دستگاه صرفاً برای استفاده شخصی مسافر وارد کشور شده و نباید مورد استفاده تجاری قرار گیرد. همچنین، این دستگاه فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز مشکل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشکلات خود نخواهد داشت.

بنابراین اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید.

دستگاه وارد شده از مناطق آزاد

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردکننده: صرفاً مناطق آزاد"، یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه‌ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امکان استفاده از خدمات شبکه اپراتوری را دارا خواهند بود.

بنابراین اگر قصد استفاده از این دستگاه در داخل کشور و خارج از مناطق آزاد را دارید، اکیداً توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب نمایید چراکه به‌زودی، ارائه خدمات اپراتوری برای این دستگاه‌ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.

نوع ارز (دولتی یا غیردولتی)

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "واردشده با ارز دولتی"، یعنی واردکننده این دستگاه، برای واردات آن ارز دولتی دریافت نموده است. بنابراین اگر فکر می‌کنید با توجه به نرخ ارز دولتی، گران‌فروشی رخ داده، می‌توانید از طریق نهادهای نظارتی (تعزیرات و سازمان حمایت و ...)، نسبت به ثبت شکایت اقدام نمایید.

شایان ذکر است همتا در این زمینه، تنها به همین میزان اطلاع‌رسانی نموده و وظیفه تعیین ارزش دستگاه و تشخیص گران‌فروشی و ...، بر عهده نهادهای نظارتی است.

این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است "، استحضار داشته باشید یعنی این دستگاه، پیش از این، حداقل با یک سیم‌کارت روشن شده و از خدمات شبکه اپراتوری استفاده نموده است.

بنابراین نباید به‌عنوان دستگاه آکبند، ارائه شود.

در صورتی که این عبارت در پایان پاسخ استعلام اصالت ذکر نشد، اظهار نظر قطعی در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی توان داشت.

شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود " شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست "، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و در صورتی که تلفن همراه نباشد، می‌توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه و استفاده از آن، شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است را به عنوان شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی ثبت نمایید.

توجه داشته باشید در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خودداری نمایید. سرویس اینگونه دستگاه‌ها توسط سامانه همتا قطع خواهد شد. بدیهی است در صورت قطع سرویس دستگاه، سامانه همتا هیچگونه مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد

شناسه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است دستگاه قانونی است ولی تلفن همراه نیست

درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود "شناسه دستگاه(IMEI)شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل مشاهده است جزء شناسه‌های قانونی ثبت شده است. در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خوداری نمایید."، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و در صورتی که تلفن همراه نباشد، می‌توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه از آن استفاده نمائید.

توجه داشته باشید در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خودداری نمایید. سرویس اینگونه دستگاه‌ها توسط سامانه همتا قطع خواهد شد. بدیهی است در صورت قطع سرویس دستگاه، سامانه همتا هیچگونه مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد

 

مشاهده سوالات متداولمشاهده پیامک های هشدارمشاهده تمامی آموزش هامشاهده اخبار و اطلاعیه ها

نظری بنویسید...
شما به سایت وارد نشده اید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حامد ح. علیپور · 1 سال پیش
  سلام، من 1 ماه پیش یک دستگاه گوشی مسافری خریداری کردم، عوارض گمرکی رو هم پرداخت کردم ولی الان بعد گذشت 30 روز نمیتونم گوشی رو رجیستر کنم. تکلیفم چیه؟ سامانه همتا پیام میده شناسه دستگاه غیرقانونی میباشد
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   مدیریت همتا · 1 سال پیش
   ضمن عرض سلام و وقت بخیر
   درصورتی که همچنان مشکل شما برطرف نشده است، لطفا صفحه «سوالات متداول»، بخشهای 6-2 و 6-11 را مطالعه فرمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد شریفی · 1 سال پیش
  سلام.یک هفته پیش عوارض گمرک پرداخت شده ولی هنوز کدفعال سازی ارسال نشده و گوشی غیرفعال شده باید چکار کنیم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   مدیریت همتا · 1 سال پیش
   ضمن عرض سلام و وقت بخیر
   لطفا صفحه «سوالات متداول»، بخشهای 6-2 و 6-11 را مطالعه فرمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مهدی یادگاری پور · 1 سال پیش
  سلام می خواهم ببینم مالک قبلی موبایلم کی بوده
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد طاهری · 1 سال پیش
  سلام من گوشی نوت ۹ از دبی خریدم گمرک هم پرداخت کردم . ولی سامانه همتا می خوام‌ثبت کنم قبول نمی کنه دستگاه قانونی IMEI نیست و در شبکه همراه سرویس نخواهد گرفت باید چکار کنم
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  Adel · 1 سال پیش
  سلام خسته نباشید من میخوام گوشیو انتقال مالکیت بدم ولی کد فعال سازی برای خریدار نمیره ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   از طریق سایت همتا تلاش کنید. کد فعالسازی داخل سایت نشان داده می شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمدطه · 1 سال پیش
  سلام و خسته نباشید این ساعتهای هوشمند که سیم کارت می خوره رو وقتی در شبکه ثبت میکنیم پیام میدهد قانونی نیست و جز شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت رو چی باید بکنیم ؟حتی پیامک اومده که چند روز دیگه غیر فعال میشه
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   این مورد را با مرکز تماس همتا در ارتباط باشید تا بررسی شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سراج · 1 سال پیش
  چطور میتونم گوشی ام رو از حالت راجیستر خارج کنم.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  زهرا · 1 سال پیش
  سلام من گوشيم رو از يه شهر ديگه گرفتم فروشنده زنگ زده گفته گوشي رو براتون رجيستر كردم اما با سامانه 7777 كه كنترل ميكنم ميگه گوشي رجيستر نشده خودمم نمتونم تو سايت همتا برم كه رجيسترش كنم خطأ ميده ميزنه كد IMEI شما قانوني نيست فروشنده هم ميگه مطمعن باشيد گوشي رجيستر شده حالا من بأيد جيكار كنم؟ از كجا بفهمم گوشي رجيستر شده يا نه؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   از فروشنده پیگیر باشید.
   در صورت عدم دریافت کد فعالسازی، دستگاه را عودت داده و دستگاه قانونی دارای کد فعالسازی دریافت کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  هادی ابراهیمی · 1 سال پیش
  سلام من یک گوشی سامسونگ داشتم سال پیش دزد ازم به سرقت برد اون موقع هنوز سامانه شما نبود الان IMEI که استعلام میکنم میبینم به یک شماره ایرانسل ریجستری شده ایا راهی هست برا مسدود کردنش باید چیکار کنم
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ستار · 1 سال پیش
  سلام یه گوشی هانر 8x خریدم عوارضشم 80 خرده ای هزار تومن واریز کردم. اما هنوز برام پیامکی نیومده...فردا هم گوشیم غیر فعال میشه ????
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  رضا · 1 سال پیش
  اگ بخام استعلام گوشی رو بگیرم که مالکش کدوم سیم کارت هست رو باید چیکار کنم
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  زمانی · 1 سال پیش
  گوشی من چند روزیه این رو میزنه علتش چیه قبلن میزد گوشی شما ثبت شده الان اینو میزنه
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   از سیم کارت قبلی به سیم کارت جدید انتقال مالکیت بدهید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  رضا علیزاده · 1 سال پیش
  سلام. آیا از گوشی هایی که به صورت مسافری وارد شده است و گران فروشی اتفاق افتاده میشود شکایت کرد؟؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   از سازمان تعزیرات یا سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان جویا شوید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  جابر عليپور · 1 سال پیش
  سلام ميخام بدونم كه گوشيم با چه شماره اي ثبت شده بايد كدوم قسمت برم؟؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  jupiter · 1 سال پیش
  ولی همکارتون گفت ساعتهای هوشمند غیر قانونی ه بعد از یه مدت جلوشون رو میگیریم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   ساعت هوشمند "هنوز" مشمول این مرحله از طرح نشده است. از چه کسی این اطلاعات را دریافت کرده اید؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مسلم · 1 سال پیش
  سلام ،گوشی دو سیم کارت چجوری هردو سیم کارت باید ثبت شن واینکه چجوری یا اگه 3 سیم کارت باشه چجوری میشه واینکه این طرح ،سایتش که الان مسدود چجوری ریجیستری کنیم اخه باتوجه به اینکه یه تایم 1ماهه بیشتر نداره.واینکه الان چندین روزم گذشته اخه
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   سایت بسته نمی باشد. گوشی قانونی دارای کد فعالسازی خریداری کنید.
   سوال 3-5 بخش سوالات متداول را نیز ملاحظه کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حریری · 1 سال پیش
  با سلام..بببنید من تاریخ 2 اسفند یک عدد گوشی ایفون خریدم، همون لحظه روشن کرد ولیوهنوز سیمکارت بهش نزدم.بخاطر مشکلات طرح رجیستری فروشگاه مربوطه هنوز نتونسته اطلاعات رجیستری رو وارد کنه.از فروگشاه معتبری هم در پایتخت خریدم.الان تکلیف چیه؟ کی این مشکل حل میشه؟ من الان سیمکارت بزنم تا سی روز بعد قطع میشه؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   گوشی را عودت دهید و گوشی قانونی دارای کد فعالسازی خریداری کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  jupiter · 1 سال پیش
  سلام این ساعتهای هوشمند قضیه شون چطور میشه...کلا میگه غیرقانونی هستناونایی که سیم کارت میخورن.
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   ساعت هوشمند هنوز مشمول این مرحله از طرح نشده اند. پیام "غیرقانونی است ولی مشمول طرح نشده است" اگر دریافت می کنید مشکلی نیست و سیم کارت داخل آن قرار دهید تا قانونی شناخته شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد حجامی · 1 سال پیش
  سلام
  بنده یه گوشی کنار داشتم که الان امدم که استفاده کنم یه مدت سیم کارت رو قبول نمیکنه خیلی سیم کارت تست کردم ولی مینویسه ریجستر نشده . کد فعال سازی موقت هم ندارم که بخوام با استفاده از سامانه همتا فعالش کنم .
  راهنمایی کنید لطفا
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   متن پیامکی که از همتا برای شما ارسال شده است را با صفحه "پیامک های هشدار" بررسی کنید و اقدامات ذکر شده را انجام دهید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  احمد محمدی · 1 سال پیش
  با سلام وخسته نباشید دو سال پیش گوشی منو دزاز داخل ماشین به سرقت برد العان گوشی پیدا شده ولی العان که ایمیل گوشی رو برای ریجستری میزنم میگه غیر قانونی هستش چکار باید بکنم ممنون
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 سال پیش
   گوشی خود را با یک سیم کارت دلخواه روشن کنید. در صورتی که قانونی شناخته نشد، جهت بررسی این مورد با مرکز تماس همتا در ارتباط باشید تا تیکت برای شما ثبت و پیگیری شود.