آموزش ثبت دستگاه برای مسافران سفرهای خارجی

ثبت دستگاه، صرفاً در گمرک

مسافران سفرهای خارجی، دقت داشته باشند در صورتی که دستگاهی را از خارج کشور تهیه نموده‌اند و تمایل دارند بیشتر از 30 روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده نمایند باید نسبت به ثبت دستگاه خود اقدام نمایند. برای ثبت دستگاه، ابتدا باید عوارض دستگاه در گمرک پرداخت شود.

چقدر طول می‌کشد تا کد فعالسازی برایم ارسال شود؟

پس از ثبت اطلاعات در گمرک و پرداخت عوارض، صفحه‌ی ارسال اطلاعات به همتا نمایان می‌شود که با انتخاب گزینه ارسال اطلاعات به همتا اطلاعات برای سامانه همتا ارسال می‌شود و در صورت تأیید اطلاعات توسط سامانه همتا، پیامکی برای پرداخت تعرفه بابت خدمات همتا به شما ارسال می‌شود. پس از پرداخت این هزینه در سامانه همتا، بلافاصله کد فعال‌سازی به شماره سیم‌کارت ثبت شده در گمرک پیامک می‌شود.

لازم به ذکر است که فقط دستگاه‌هایی که اطلاعات آنها صحیح و کامل باشد ثبت می‌شوند.

دستگاه را ثبت کرده و پیام قانونی بودن دریافت کرده‌ام اما کد فعالسازی برایم ارسال نشده است

در صورتی که دستگاه را به صورت مسافری ثبت کرده‌اید و دستگاه‌تان قانونی شده است ولی کد فعال‌سازی برای شما ارسال نشده است، با شماره همراهی که در گمرک ثبت کرده‌اید به سایت همتا به ادرس hamta.ntsw.ir مراجعه کنید. در بخش "ثبت اطلاعات مسافری" کد فعال‌سازی دستگاه مربوطه را مشاهده نمائید.

سپس فرایند فعال‌سازی را طبق آموزش فعال‌سازی دستگاه انجام دهید.

 پرداخت عوارض دستگاه در گمرک، صرفاً برای مسافران سفرهای خارجی، به دو روش اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد. توصیه اکید می‌شود، جهت راحتی و تسریع در انجام فرآیند ثبت، از روش اینترنتی استفاده شود.

دقت داشته باشید مسافران سفرهای داخلی، امکان ثبت دستگاه به صورت مسافری را ندارند.

 

روش اول: پرداخت عوارض در گمرک به‌صورت اینترنتی

مسافران خارجی می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی گمرک به نشانیepl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، نسبت به پرداخت عوارض دستگاه خود اقدام نماید. لازم به ذکر است بنا اطلاع‌رسانی گمرک در سایت پرداخت مسافری، مسافران فقط تا 3 ماه پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سایت گمرک، دستگاه خود را ثبت نمایند و در صورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه (IMEI) دستگاه مسافر نخواهد داشت.

نحوه ثبت شناسه (IMEI) دستگاه در سایت اینترنتی گمرک، به‌صورت تصویری در زیر آورده شده است.

 

مرحله یک:

در اولین مرحله به سایت اینترنتی گمرک به نشانیepl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، مراجعه کنید.

پس از ورود به سایت اینترنتی گمرک، در صفحه اول شناسه (IMEI) دستگاه خود را وارد نمایید.

شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. برای انجام کلیه فرآیندها، باید 15 رقم ابتدایی این شناسه (IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) استفاده شود.

در دستگاه‌های معتبر و استاندارد، هر 3 شناسه (IMEI) درج شده در هر 3 محل، با یکدیگر یکسان است. بنابراین دقت داشته باشید که عوارض را برای شناسه (IMEI) واقعی دستگاه‌تان پرداخت کنید، چون در صورت رخ دادن اشتباه در وارد کردن شناسه (IMEI)، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

ثبت تمام شناسه (IMEI) های دستگاه در گمرک

دقت داشته باشید چنانچه دستگاه شما دوسیمکارته (دارای دو شکاف برای قرار دادن سیم کارت) است، با استفاده از علامت مثبت (+) سبز رنگ در پایین کادر سفید، حتما سایر شناسه‌ (IMEI)ها را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات، گزینه دریافت اطلاعات از سامانه همتا را انتخاب کنید.

خطای استعلام IMEI از سامانه همتا

برای آشنایی با خطاهای سامانه و راه حل‌ها، می‌توانید صفحه خطاهای "استعلام شناسه از سامانه همتا" را ملاحظه نمائید.

 

مرحله دو:

در مرحله بعدی پاسخ استعلام از سامانه همتا نمایش داده می‌شود، اگر برند و مدل نمایش داده شده با برند و مدل دستگاه شما مطابقت دارد، گزینه ادامه را انتخاب کنید، در غیراین صورت با پشتیبانی سامانه همتا 096366 تماس حاصل فرمایید.

 

مرحله سوم:

در مرحله بعدی، مدل و مشخصات فنی گوشی و نوع دستگاه را از لیست انتخاب می‌کنیم.

یکسان بودن برند و مدل انتخاب شده با دستگاه

دقت داشته باشید چنانچه اطلاعات انتخاب شده در این مرحله با دستگاه انطباق نداشته باشد با وجود پرداخت عوارض، امکان دارد دستگاه شما ثبت نگردد.

بنابراین حتما در ورود اطلاعات و انتخاب برند و مدل، نهایت دقت مبذول گردد.

 

مرحله چهارم:

پس از انتخاب برند، مدل و مشخصات فنی، باید اطلاعات هویتی مسافر وارد شود. ابتدا باید تابعیت مسافر انتخاب شود. اگر تابعیت مسافر، ایرانی است دقت داشته باشید حتماً باید شماره سیم‌کارت، کد ملی و شماره گذرنامه وارد شده، متعلق به شخص مسافر باشد. در غیر این صورت سایت گمرک، به مرحله بعد نخواهد رفت. درصورتی‌که مسافر، از اتباع غیرایرانی است، بایستی گزینه مربوطه را انتخاب نماید.

 

مرحله پنجم:

در ادامه یک کد امنیتی به شماره سیم‌کارتی که در مرحله قبل وارد شد، ارسال می‌گردد. این کد باید در قسمت مربوطه وارد شده و گزینه ادامه انتخاب شود.

 

مرحله ششم:

در این مرحله سایت گمرک، شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌شده حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات هویتی را نمایش می‌دهد. در صورت تایید اطلاعات گزینه پرداخت را انتخاب کنید در غیراین صورت بنا به تغییرات مورد نیاز گزینه ی حذف یا برگشت به مرحله اول را انتخاب نمایید.

 

مرحله هفتم:

با انتخاب گزینه پرداخت، صفحه پرداخت اینترنتی نمایش داده می‌شود. در این مرحله لازم است تا درگاه پرداخت اینترنتی انتخاب شود.

 

مرحله هشتم:

در نهایت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، حقوق و عوارض گمرکی تعیین‌شده پرداخت می‌شود.

 

مرحله نهم:

پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند نمایش داده می‌شود.

دقت داشته باشید حتماً کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت دستگاه خود در سامانه همتا نزد خود نگه دارید.

 

مرحله دهم:

پس از تکمیل فرآیند خرید به سایت گمرک برمی‌گردید و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه دستگاه نمایش داده می‌شود. پس از نمایش این پیغام گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر در این مرحله گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب نکنید اطلاعات شما برای سامانه همتا ارسال نخواهد شد و لذا کد فعالسازی دستگاه به صورت آنی برای شما پیامک نخواهد شد.

 

مرحله یازدهم:

پس از انتخاب گزینه ی ارسال اطلاعات به همتا پیغام زیر نمایش داده می‌شود.

 

مرحله دوازدهم:

پس از ارسال اطلاعات به همتا، یک پیامک برای پرداخت مبلغ 3/074 تومان (بابت خدمات همتا) به شماره سیم‌کارت وارد شده در مرحله 4 ارسال می‌شود. در این مرحله می‌توانید با کلیک بر روی لینک داخل پیامک یا ورود به پنل کاربری (کارتابل) خود در همتا هزینه مذکور را پرداخت و کد فعالسازی را دریافت کنید. در ادامه مراحل از طریق کارتابل آموزش داده می‌شود.

 

مرحله سیزدهم:

پس از ورود به کارتابل خود در سایت همتا به آدرس hamta.ntsw.ir، وارد بخش "اطلاعات ثبت مسافری" می‌شویم. سپس بر روی گزینه "کلیک کنید" در جلوی اطلاعات گوشی مذکور کلیک می‌کنیم.

 

مرحله چهاردهم:

در این مرحله وارد صفحه نمایش اطلاعات دستگاه خود می‌شوید. در صورتی که تمامی اطلاعات صحیح است بر روی گزینه "تایید و پرداخت" کلیک می‌کنیم. لازم به ذکر است در صورت کلیک بر روی لینک موجود در پیامک همتا، مستقیماً به این صفحه هدایت می‌شوید.

 

مرحله پانزدهم:

در صفحه درگاه پرداخت، اطلاعات یکی از کارت‌های بانکی عضو شتاب و کد امنیتی نشان داده شده را وارد می‌کنیم و سپس بر روی گزینه "پرداخت" کلیک می‌کنیم.

انجام تراکنش برای دارنده کارت امکان پذیر نمی باشد

در صورتی که با خطای "انجام تراکنش برای دارنده کارت امکان پذیر نمی باشد" مواجه شدید، به وسیله سایر کارت‌های بانکی خود اقدام به پرداخت نمایید. خطاهای مربوط به این صفحه (صفحه درگاه پرداخت) مربوط به شبکه بانکی می‌باشد و می‌توانید با تماس با بانک صادر کننده کارت خود مشکل را بررسی و رفع نمایید.

 

مرحله شانزدهم:

در صورتی که پرداخت با موفقیت انجام شود، به صورت اتوماتیک به صفحه پرداخت موفقیت‌آمیز همتا برگشت داده می‌شوید.

 

مرحله هفدهم:

حال برای مشاهده کد فعالسازی دستگاه، بر روی گزینه "مشاهده کد فعالسازی دستگاه" کلیک می‌کنیم.

 

مرحله هجدهم:

در این مرحله به صفحه "اطلاعات ثبت مسافری" برگشت داده می‌شوید و کد فعالسازی دستگاه برای شما نشان داده می‌شود. همچنین این کد از طریق پیامک به شماره سیم‌کارتی که در مرحله 4 وارد کرده‌اید نیز ارسال می‌شود.

 

روش دوم: پرداخت حقوق گمرکی در هنگام ورود به کشور در دفاتر گمرک

مسافر می‌تواند در حین ورود به کشور با مراجعه به دفاتر گمرک مستقر در فرودگاه (یا پایانه‌های مرزی)، دستگاه خود را اظهار و تعرفه و عوارض گمرکی آن را پرداخت نماید. لازم به ذکر است تعیین میزان تعرفه و عوارض واردات، بر اساس آکبند یا کارکرده (دست‌دوم) بودن دستگاه، به عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است که بر اساس ارزش دستگاه مسافر، توسط گمرک تعیین می‌شود. پس از اظهار دستگاه و پرداخت حقوق گمرکی آن، برای مسافر پته (مجوز) گمرکی صادر می‌گردد که معمولاً در قسمت توضیحات آن، نام شخص مسافر، شماره پاسپورت، مدل، برند و شناسه (IMEI) دستگاه ذکر گردیده است. لازم است تا مرحله نهایی ثبت و فعال‌سازی موفق دستگاه در همتا، این اسناد نزد مسافر باقی بماند تا در صورت مشکلات احتمالی، قابل پیگیری باشد.

تصویر نمونه پته (مجوز) گمرکی در زیر آورده شده است.

اقدامات لازم در صورت عدم دریافت کد فعال سازی از همتا با وجود ثبت دستگاه در گمرک

این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت عوارض گمرکی اقدام نماید، اما گمرک ج.ا.ا با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک لزوماً موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌گردد.

سامانه همتا پس از دریافت اطلاعات ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی (از جمله صحیح بودن فرمت شناسه IMEI، موجود بودن هر دو شناسه گوشی‌های دوسیمکارته، موجود بودن شماره سیمکارت جهت ارسال کد فعالسازی و . . .) را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیسترکردن دستگاه و ارسال کد فعالسازی برای فرد متقاضی اقدام می‌نماید.

بنابراین، اگر عوارض دستگاه خود را پرداخت نموده اید اما دستگاه شما هنوز در سامانه همتا ثبت نشده است، باید موضوع را از گمرک پیگیری نمایید تا در صورت نیاز به تکمیل یا ویرایش اطلاعات، اقدامات لازم انجام گرفته و اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال گردد.

خاطر نشان می شود، در زمینه ثبت دستگاه مسافری و اصلاح و ویرایش اطلاعات هویتی مسافر و دستکاه ایشان، نیاز به هیچ گونه ارتباطی با همتا نبوده و به محض اینکه اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال شود، مشکل حل خواهد شد.

 

مشاهده سوالات متداولمشاهده پیامک های هشدارمشاهده تمامی آموزش هامشاهده اخبار و اطلاعیه ها

نظری بنویسید...
شما به سایت وارد نشده اید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  احسان · 11 ماه پیش
  سلام

  من گوشی رو برای همسرم خریدم و وارد کشور کردم.همسرم در سفر با من نبوده و از کشور خارج نشده.
  الان باید گوشی رو بنام خودم رجیستر کنم.

  بعد با شماره همسرم‌کار میکنه؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 11 ماه پیش
   پس از ثبت و فعالسازی می توانید به شماره سیم کارت همسر خود انتقال مالکیت بدهید. آموزش در سایت موجود می باشد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  Mina · 11 ماه پیش
  سلام
  من یک هقته هستش که موبایل ثبت شناسه کردم در سایت https://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister?0 ، ولی همچنان میگه که رجیستر نشده . چه کار میشه کرد ؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  فرزاد · 11 ماه پیش
  متاسفانه در هیچ یک از منابع اطلاعات درستی در مورد درصد تعرفه گمرک بیان نشده بود. 16% برای وارد کنندگان گوشی و 9% برای افراد حقیقی که فقط یک گوشی مسافری همراه خود دارند درست است؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 11 ماه پیش
   این مورد را با گمرک در ارتباط باشید. همتا اطلاعی ندارد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  طبیب · 11 ماه پیش
  سلام وقتتون بخیر
  من یک گوشی رو وارد ایران کردم هنوز تایم رجیستریش تموم نشده
  امکان داره از کشور خارج شم و 1 ماه بعد که اومدم رجیستر کنم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 11 ماه پیش
   مشکلی نیست ولی جهت اطمینان این مورد را با گمرک در ارتباط باشید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  دانیال · 11 ماه پیش
  سلام/ من ی گوشی سامسونگ j6 مسافری خریدم ولی حالا به شخص وارد کننده دسترسی ندارم این امکان هست من با گذرنامه خودم حق گمرکی رو پرداخت کنم
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  sajad · 11 ماه پیش
  با سلام خدمت شما من تو سایت گمرگ اطلاعت گوشی رو ثبت کردم عوارضم پرداخت کردم ولی خبری از کد و ....... نیست
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  م بخشی · 11 ماه پیش
  سلام من اطلاعات را ارسال کردم و عوارض را پرداختم اما همتا هنوز کد فعال سازی برایم نفرستاده

  یک روز فرصت دارم

  چیکار باید بکنم؟؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حیدری · 11 ماه پیش
  سلام ، یکی از دوستان برای بنده از خارج از کشور گوشی کار کرده آوردن و کارهای گمرکی انجام نشده من الان به مسافری که گوشی رو آوردن دسترسی ندارم موبایل فروشی میتونه بدون داشتن اطلاعات مسافری که گوشیرو آورده طرح ریجستری رو انجام بدن ؟چون به من اعلام کردن با پرداخت مبلغی این کار در مغازه گوشی فروشی امکان پذیره
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حسین · 11 ماه پیش
  و اینکه از آنجا که این کد فعالسازی یک بار مصرف است چگونه می توانم دوباره کدفعالسازی دریافت کنم و سیم کارت دیگری را نیز فعالسازی کنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حسین · 11 ماه پیش
  سلام گوشی در گمرک ثبت شده است و همتا نیز آن را تایید کرده الان پیامی از همتا آمده که حاوی کد فعالسازی است و می گوید نسبت به فعالسازی اقدام نمایید. مگر تنها ثبت در گمرک برای رجیستری کافی نیست؟ چرا باید دوباره در همتا فعالسازی شود؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 11 ماه پیش
   گوشی شما رجیستر و ثبت شده است و الان باید با فرایند فعالسازی تحت مالکیت سیم کارت شما قرار گیرد. مشکل کجاست؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مهدی منصوری · 11 ماه پیش
  سلام قرار است یکی از دوستانم برام گوشی بیاره سوالم این است که او باید اول گوشی رو با نام و سیمکارت خودش ثبت کنه و بعد به شماره من انتقال مالکیت بده یا اینکه می تواند به طور مستقیم به شماره سیمکارت خودم انتقال بده
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 11 ماه پیش
   این مورد مربوط به گمرک می باشد و باید از گمرک اطلاعات بگیرید. اطلاعات ارسالی از گمرک توسط همتا ثبت و کدفعالسازی ارسال می شود. توصیه ما روش اول است.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  م خلیلی · 11 ماه پیش
  سلام وقت بخیر
  من یه گوشی اودم و 30روز زمانش تموم شده بود چند روز بعدش اقدام کردم از سایت گمرک و پرداخت ها رو انجام دادم و همه چیز اوکی بود فقط نگفته بود چند روز دیگه این خط فعال میشه و ایا باید کار دیگه ای انجام داده بشه یا نه چون هنوز بعد از گذشت 3 روز خبری از فعال شدن گوشی نیست.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  میم اصفهانی · 11 ماه پیش
  سلام من یه مدل اس ۹ سامسونگ از خارج از کشور خریدم و به صورت مسافری آوردم اما مدل دقیق ش توی سایت گمرک وجود نداره هرچند مدلهای مشابهش هست. چیکار باید بکنم؟ مدلهای تقریبا مشابه رو انتخاب کنم یا نه؟
  مدل دقیق گوشی اینه:
  Samsung S9+ SMG965U1ZPAX
  مثلا مدل زیر توی لیست وجود داره اما بعدش نام سازنده رو که کره هست به اشتباه میزنه ویتنام:
  SAMSUNG S9+ SMG965U
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  نوید ورادی · 11 ماه پیش
  با سلام، بنده ابتدای سال یک بار وارد کشور شدم و چون کمتر از ۳۰ روز حضور داشتم اقدام به فعال سازی نکردم، الان که دوباره اومدم ایران، پیامکی دریافت کردم که IMEI گوشی من ثبت نشده و سرویس نخواهد گرفت. الان آیا میتونم آنلاین عوارض گمرک رو پرداخت بکنم و مشکلی پیش نمیاد؟ یا اینکه مهلت ۳۰ روزه تموم شده؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  یوسف · 11 ماه پیش
  سلام اگه اطلاعات مدل گوشی اشتباه ثبت بشه و همه مراحل انجام بشه و کد فعال سازی از همتا هم بیاد بعدها مشکلی پیش میاد؟؟؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  انصاری · 11 ماه پیش
  سلام من یه سیمکارت رو گذاشتم رو گوشی ولی میخواهم گوشی رو با مشخصات یه سیمکارت دیگه که رو گوشی دیگه هست ریجستر کنم مشکلی نداره؟؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مريم موسوي · 11 ماه پیش
  من عوارض رو پرداخت كردم.اما از تاريخ آخرين ورودم بيشتر از يك ماه گذشته.
  كد فعال سازي هم برام ارسال نشد.چيكار بايد بكنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  شهربانو جهان ارا · 11 ماه پیش
  نام برند در لیست نامها نیست
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حامد احمدی · 11 ماه پیش
  با سلام
  خسته نباشید
  یکی از دوستان برای من از خارج از کشور گوشی اورده
  مراحل پرداخت عوارض رو با کد ملی و شماره گذرنامه خودم انجام دادم و عوارض رو پرداخت کردم و منتظر دریافت کد تایید هستم
  ایا مراحل رو درست پیش رفتم یا یاید کد ملی و شماره گذرنامه اون مسافر رو وارد میکردم؟!
  الان میشه کاری کرد؟!
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سجاد قاسمی · 11 ماه پیش
  من امروز مبلغ رو پرداخت کردم تا کی طول میکشه که فعال بشه؟