آموزش ثبت دستگاه برای مسافران سفرهای خارجی

 • آموزش ها

ثبت دستگاه، صرفا در گمرک

مسافران خارجی گرامی در صورتی که دستگاهی را از خارج کشور تهیه نموده اند و تمایل دارند بیشتر از 30 روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده نمایند باید نسبت به ثبت دستگاه خود اقدام نمایند. برای ثبت دستگاه، باید عوارض دستگاه در گمرک پرداخت شود.

چقدر طول می کشد تا کد فعالسازی برایم ارسال شود؟

پس از ثبت اطلاعات در گمرک و پرداخت عوارض، صفحه‌ی ارسال اطلاعات به همتا نمایان میشود که با انتخاب گزینه ی "ارسال اطلاعات به همتا" اطلاعات برای سامانه همتا ارسال میشود و در صورت تایید اطلاعات توسط سامانه همتا، بلافاصله کد فعالسازی به شماره ی تلفن ثبت شده در گمرک پیامک میشود.

لازم به ذکر است که فقط دستگاه‌هایی که اطلاعات انها صحیح و کامل باشد ثبت می‌شوند.

دستگاه را ثبت کرده و پیام قانونی بودن دریافت کرده‌ام اما کد فعالسازی برایم ارسال نشده است

در صورتی که دستگاه را به صورت مسافری ثبت کرده‌اید و دستگاه‌تان قانونی شده است ولی کد فعال‌سازی برای شما ارسال نشده است، با شماره همراهی که در گمرک ثبت کرده‌اید به سایت همتا به ادرس https://hamta.ntsw.ir مراجعه کنید. در بخش "ثبت اطلاعات مسافری" کد فعال‌سازی دستگاه مربوطه را مشاهده نمائید.

سپس فرایند فعال‌سازی را طبق آموزش فعال‌سازی دستگاه انجام دهید.

 پرداخت عوارض دستگاه در گمرک، صرفاً برای مسافران سفرهای خارجی، به دو روش اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد. توصیه اکید می‌شود، جهت راحتی و تسریع در انجام فرآیند ثبت، از روش اینترنتی استفاده شود.

دقت داشته باشید مسافران سفرهای داخلی، امکان ثبت دستگاه به صورت مسافری را ندارند.

 

روش اول: پرداخت عوارض در گمرک به‌صورت اینترنتی

مسافران خارجی می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی گمرک به نشانیhttps://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، نسبت به پرداخت عوارض دستگاه خود اقدام نماید. لازم به ذکر است بنا اطلاع‌رسانی گمرک در سایت پرداخت مسافری، مسافران فقط تا ۳۰ روز پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سایت گمرک، دستگاه خود را ثبت نمایند و در صورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه (IMEI) دستگاه مسافر نخواهد داشت.

نحوه ثبت شناسه (IMEI) دستگاه در سایت اینترنتی گمرک، به‌صورت تصویری در زیر آورده شده است.

 

مرحله یک:

در اولین مرحله به سایت اینترنتی گمرک به نشانیhttps://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، مراجعه کنید.

پس از ورود به سایت اینترنتی گمرک، در صفحه اول شناسه (IMEI) دستگاه خود را وارد نمایید.

شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. برای انجام کلیه فرآیندها، باید 15 رقم ابتدایی این شناسه (IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) استفاده شود.

در دستگاه‌های معتبر و استاندارد، هر 3 شناسه (IMEI) درج شده در هر 3 محل، با یکدیگر یکسان است. بنابراین دقت داشته باشید که عوارض را برای شناسه (IMEI) واقعی دستگاه‌تان پرداخت کنید، چون در صورت رخ دادن اشتباه در وارد کردن شناسه (IMEI)، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

ثبت تمام شناسه (IMEI) های دستگاه در گمرک

دقت داشته باشید چنانچه دستگاه شما دوسیمکارته (دارای دو شکاف برای قرار دادن سیم کارت) است، با استفاده از علامت مثبت (+) سبز رنگ در پایین کادر سفید، حتما سایر شناسه‌ (IMEI)ها را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات، گزینه دریافت اطلاعات از سامانه همتا را انتخاب کنید.

خطای استعلام IMEI از سامانه همتا

برای آشنایی با خطاهای سامانه و راه حل‌ها، می‌توانید صفحه خطاهای "استعلام شناسه از سامانه همتا" را ملاحظه نمائید.

 

مرحله دو:

در مرحله بعدی پاسخ استعلام از سامانه همتا نمایش داده می‌شود، اگر برند و مدل نمایش داده شده با برند و مدل دستگاه شما مطابقت دارد، کد امنیتی نمایش داده شده را وارد نمایید و گزینه ادامه را انتخاب کنید، در غیراین صورت با پشتیبانی سامانه همتا 096366 تماس حاصل فرمایید.

 

مرحله سوم:

در مرحله بعدی، مدل و مشخصات فنی گوشی و نوع دستگاه را از لیست انتخاب می‌کنیم.

یکسان بودن برند و مدل انتخاب شده با دستگاه

دقت داشته باشید چنانچه اطلاعات انتخاب شده در این مرحله با دستگاه انطباق نداشته باشد با وجود پرداخت عوارض، امکان دارد دستگاه شما ثبت نگردد.

بنابراین حتما در ورود اطلاعات و انتخاب برند و مدل، نهایت دقت مبذول گردد.

 

مرحله چهارم:

پس از انتخاب برند، مدل و مشخصات فنی، باید اطلاعات هویتی مسافر وارد شود. ابتدا باید تابعیت مسافر انتخاب شود. اگر تابعیت مسافر، ایرانی است دقت داشته باشید حتماً باید شماره سیم‌کارت، کد ملی و شماره گذرنامه وارد شده، متعلق به شخص مسافر باشد. در غیر این صورت سایت گمرک، به مرحله بعد نخواهد رفت. درصورتی‌که مسافر، از اتباع غیرایرانی است، بایستی گزینه مربوطه را انتخاب نماید.

 

مرحله پنجم:

در ادامه یک کد امنیتی به شماره سیم‌کارتی که در مرحله قبل وارد شد، ارسال می‌گردد. این کد باید در قسمت مربوطه وارد شده و گزینه ادامه انتخاب شود.

 

مرحله ششم:

در این مرحله سایت گمرک، شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌شده حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات هویتی را نمایش می‌دهد. در صورت تایید اطلاعات گزینه پرداخت را انتخاب کنید در غیراین صورت بنا به تغییرات مورد نیاز گزینه ی حذف یا برگشت به مرحله اول را انتخاب نمایید.

 

مرحله هفتم:

با انتخاب گزینه پرداخت، صفحه پرداخت اینترنتی نمایش داده می‌شود. در این مرحله لازم است تا درگاه پرداخت اینترنتی انتخاب شود.

 

مرحله هشتم:

در نهایت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، حقوق و عوارض گمرکی تعیین‌شده پرداخت می‌شود.

 

مرحله نهم:

پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند نمایش داده می‌شود.

دقت داشته باشید حتماً کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت دستگاه خود در سامانه همتا نزد خود نگه دارید.

 

مرحله دهم:

پس از تکمیل فرآیند خرید به سایت گمرک برمی‌گردید و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه دستگاه نمایش داده می‌شود. پس از نمایش این پیغام گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر در این مرحله گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب نکنید اطلاعات شما برای سامانه همتا ارسال نخواهد شد و لذا کد فعالسازی دستگاه به صورت آنی برای شما پیامک نخواهد شد.

 

مرحله یازدهم:

پس از انتخاب گزینه ی ارسال اطلاعات به همتا پیغام زیر نمایش داده می‌شود و کد فعالسازی دستگاه برای شماره تلفن ثبت شده در گمرک پیامک می‌شود.

 

روش دوم: پرداخت حقوق گمرکی در هنگام ورود به کشور در دفاتر گمرک

مسافر می‌تواند در حین ورود به کشور با مراجعه به دفاتر گمرک مستقر در فرودگاه (یا پایانه‌های مرزی)، دستگاه خود را اظهار و تعرفه و عوارض گمرکی آن را پرداخت نماید. لازم به ذکر است تعیین میزان تعرفه و عوارض واردات، بر اساس آکبند یا کارکرده (دست‌دوم) بودن دستگاه، به عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است که بر اساس ارزش دستگاه مسافر، توسط گمرک تعیین می‌شود. پس از اظهار دستگاه و پرداخت حقوق گمرکی آن، برای مسافر پته (مجوز) گمرکی صادر می‌گردد که معمولاً در قسمت توضیحات آن، نام شخص مسافر، شماره پاسپورت، مدل، برند و شناسه (IMEI) دستگاه ذکر گردیده است. لازم است تا مرحله نهایی ثبت و فعال‌سازی موفق دستگاه در همتا، این اسناد نزد مسافر باقی بماند تا در صورت مشکلات احتمالی، قابل پیگیری باشد.

تصویر نمونه پته (مجوز) گمرکی در زیر آورده شده است.

اقدامات لازم در صورت عدم دریافت کد فعال سازی از همتا با وجود ثبت دستگاه در گمرک

این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت عوارض گمرکی اقدام نماید، اما گمرک ج.ا.ا با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک لزوماً موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌گردد.

سامانه همتا پس از دریافت اطلاعات ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی (از جمله صحیح بودن فرمت شناسه IMEI، موجود بودن هر دو شناسه گوشی‌های دوسیمکارته، موجود بودن شماره سیمکارت جهت ارسال کد فعالسازی و . . .) را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیسترکردن دستگاه و ارسال کد فعالسازی برای فرد متقاضی اقدام می‌نماید.

بنابراین، اگر عوارض دستگاه خود را پرداخت نموده اید اما دستگاه شما هنوز در سامانه همتا ثبت نشده است، باید موضوع را از گمرک پیگیری نمایید تا در صورت نیاز به تکمیل یا ویرایش اطلاعات، اقدامات لازم انجام گرفته و اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال گردد.

خاطر نشان می شود، در زمینه ثبت دستگاه مسافری و اصلاح و ویرایش اطلاعات هویتی مسافر و دستکاه ایشان، نیاز به هیچ گونه ارتباطی با همتا نبوده و به محض اینکه اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال شود، مشکل حل خواهد شد.

 

مشاهده سوالات متداولمشاهده پیامک های هشدارمشاهده تمامی آموزش هامشاهده اخبار و اطلاعیه ها

نظری بنویسید...
کاراکتر مانده.
شما به سایت وارد نشده اید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیرحسین · 1 روز پیش
  سلام من گوشی رو از چین سفارش دادم و از طریق پست رجیستر کردمش ولی هنوز برام پیامک فعال سازی نیامده باید چیکار کنم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 روز پیش
   سلام وقت بخیر، این موارد عوارض را در گمرک امانات پستی پرداخت میکنند و فایل اطلاعات برای همتا ارسال میشود و همتا دستگاهها را در صورتی که مشکلی نداشته باشند ثبت میکند. قطع بودن سامانه گوشی مسافری خللی در ثبت این گوشیها وارد نمی کند
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سعید فدایی · 1 روز پیش
  باسلام و عرض خسته نباشید.عذرمیخام من یک گوشی ثبت شده در گمرک دارم ولی وقتی روشنش کردم پیغام یکماه دیگه قطع میشه،برام اومده.وقتی ام میخام دوباره ثبتش کنم پیغام میده که اطلاعات برند و گوشی مربوطه در سرویس همتا دربانک اطلاعات گمرک پیدا نشد.لطفن خواهش میکنم مشکل منو حل کنید.منم وهمین یه گوشی.اجرتون با سیدالشهدا.
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 روز پیش
   سلام وقت بخیر، لطفا شناسه های 15 رقمی را یاداشت وبا شماره 096366 تماس حاصل فرمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  اتشی · 2 روز پیش
  سلام برای اتباع خارجه کد فراگیر میزنه کدملی یا شناسه فراگیر اتباع خارجی صحیح نمی باشد مشکل از چیه
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  فرشید صالحی · 2 روز پیش
  سلام
  من یه گوشی به صورت پستی خریدم بعد از دو ماه کد فعالسازی برام نیومده،الان یک ماه و نیمه دارم تو میز خدمت مدام درخواست میدم،انتن گوشیم قطع شده در حالی که من دو ماه پیش ۳۳۵ هزار تومن عوارض گمرک پرداخت کردم،دسترسی هم به گمرک ندارم که بخوام حضوری برم پیگیری کنم چون تو یه شهر محروم تو جنوب کشور هستم الان یکی مثل من باید چیکار کنه؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 روز پیش
   سلام وقت بخیر، لطفا شناسه های دستگاه را یاداشت وبا شماره 096366تماس حاصل فرمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علیرضا رجبی · 2 روز پیش
  سلام
  فردی از چین گوشی برای من به عنوان هدیه میخواد بیاره او در چهار ماه پیش از دوبی برای خودش گوشی اورده و ریجستر کرده ایا گوشی رو میتونه وارد کنه و به اسم من بزنه؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 روز پیش
   سلام وقت بخیر، هر مسافر درسال یک گوشی میتواند ثبت کند.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علی عسکری · 2 روز پیش
  سلام و تشکر از ÷اسخگویی/ با شناسه 17******* 500000پرداخت موفق / کد پیگیری بانکی 323166105932-newsadad و کد پیگیری داخلی 9****74تلفن با شماره 40***091531 رجیستر کردم. موفقیت امیز بود اما کد همتا نیامده است. چه باید بکنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  Mili · 2 روز پیش
  سلام رجیستر گوشی چه نیازهایی داره مثلا کارتن موبایل لازم است؟و طرح تعویض گوشی آیفون trading اگه انجام بدیم گوشی جدید رجیستر میشود؟ با تشکر
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  Milad · 2 روز پیش
  سلام ببخشید برای رجیستر جعبه ی گوشی لازم است؟
  گوشی اپل trade کنیم رجیستر میشه؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 روز پیش
   ضمن عرض سلام و وقت بخیر
   پیام شما مبهم می باشد. لطفا به صورت واضح تری درخواستتان را مطرح نمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امین زمانی · 2 روز پیش
  موقع ریجستری دوتا بوشهر داره، یکیش منطقه ویژه اقتصادی بوشهر 1 و دیگری منطقه ویژه اقتصادی 2
  این دو مناطق اقتصادی هر دو در حاشیه بوشهر هستند، و اصلا ربطی به فرودگاه بوشهر ندارن، من چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید، وقت هم زیاد ندارم بابت ریجستریش، لطفا بگید کدوم گزینه رو بابت ورود به کشور بزنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امین زمانی · 2 روز پیش
  سلام، من اقواممون چند هفته پیش از مکه برگشته و با پاسپورتش میخوام ریجستری کنم گوشی رو، از فرودگاه بوشهر برگشته به ایران، اما الان من تو قسمت وارد کردن محل ورود به کشور موندم چی بزنم، چون فرودگاه بوشهر توی لیست ورودی ها به کشور نیست، دوتا بوشهر داره، یکیش منطقه ویژه اقتصادی بوشهر 1 و دیگری منطقه ویژه اقتصادی 2
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  روح الله سلمانیان · 2 روز پیش
  سلام منظورتان از مراجعه به گمرک چیست؟ چرا نباید انلاین مشکلات حل شود؟ من مشکل ارتباط با اکانتر دارم.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محسن س · 3 روز پیش
  سلام،من پنج ماه پیش یک گوشی از بازار خریدم و الان فهمیدم بعنوان گوشی مسافری وارد شده این گوشی که خریدم،الان مالکیت این گوشی به نام من هست،خواستم ببینم آیا من اگه سفر خارجی داشته باشم دیگه نمیتونم گوشی بخرم و ثبتش کنم؟ینی اون گوشی که خریدم به اسم من وارد کشور شده یا فقط مالکیتش به اسم من شده؟گوشی نو بود و من اولین مالکش هستم،تشکر
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 روز پیش
   سلام وقت بخیر، هر مسافر یک گوشی درسال میتواند ثبت انجام دهد ودرصورتی که یکبار ثبت انجام شده نمیتوانید گوشی دیگری ثبت کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد آذرخشی · 3 روز پیش
  سلام و وقت بخیر اگر گوشی موبایل و برای استفاده از گارانتی به نمایندگی خارج از کشور بفرستیم و اونجا گوشی عوض بشه مراحل رجیستری دوباره باید اعمال بشه
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 روز پیش
   سلام وقت بخیر، درصورتی که همان مدل وبرند باشد احتیاج به پرداخت عوارض نیست وبعنوان تعمیری میتوانید ثبت کنید.
   لطفا فرایند ثبت تعمیری رادرلینک روبرو مطالعه نمایید. http://hmti.ir/08
   برای راهنمایی بیشتر باشماره 096366 (مرکز تماس ثبت تلفن همراه)
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  نیما · 3 روز پیش
  سلام من خطا در ارسال اطلاعات به سامانه همتا دارم در مرحله دهم ! چی‌ کار کنم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 روز پیش
   سلام وقت بخیر، بازده زمانی دیگر اقدام فرماییدودرصورت ناموفق بودن به میز خدمت الکترونیکی گمرک مراجعه فرمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مسعود فیضی · 3 روز پیش
  سلام من یه گوشی a3 امروز خریدم ولی موقع ثبت imie من در لیست گمرک نبود و فروشنده گفت سر شماره imie گوشی من باید در لیست گمرک بیاد و یا حضوری به گمرک مراجعه کنی الان چکار کنم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 1 روز پیش
   ضمن عرض سلام و وقت بخیر
   پیام شما مبهم می باشد. لطفا به صورت واضح تری درخواستتان را مطرح نمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حمید بابایی · 3 روز پیش
  سلام . من هر چی کد گوشی رو وارد میکنم این پیام رو میده . / خطا در استعلام imei از سامانه همتا . چکار کنم لطفا راهنمایی کنید . کد رو هم درست میزنم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 روز پیش
   با سلان وقت بخیر این پیغام به دلیل بار ترافیکی زیاد سایت گمرک نمایش داده می شود ،لطفا بازه زمانی دیگر امتحان کنید درصورتی که بازهم این خطا را دریافت کردید حضوراً به گمرک مراجعه فرمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیری · 4 روز پیش
  با سلام و خسته نباشید به ادمین عزیز
  من یک سوال داشتم قیمت ریجستر گوشی چقد میشه؟

  چند درصد پول گوشی میشه؟؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  جواد صادقی · 4 روز پیش
  سلام من گوشی موبایل از سایتی که از خارج از کشور وارد کننده هست خریدم در گمرک هزینه را پرداخت کردم الان بعد از یک ماه
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 روز پیش
   ضمن عرض سلام و وقت بخیر
   پیام شما مبهم می باشد. لطفا به صورت واضح تری درخواستتان را مطرح نمایید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مژگان حیدری · 4 روز پیش
  با سلام خسته نباشید
  من مقیم اتریش هستم پاسپورت ایرانی ندارم
  رفتم بهم‌گفتن باید کد فراگیر داشته باشم
  آیا من کد فراگیر داشته باشم میتونم به نام خودم گوشی رو ریجستر کنم؟
  بعد کد فراگیر از کجا باید بگیرم ؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 روز پیش
   با سلام وقت بخیر هر شخص مسافر در هرسال یک دستگاه به صورت مسافر وارد کشور کرده است در گمرک ثبت کند.جهت پیگیری کد فراگیر به اداره گذرنامه یا دسترسی هایی که در سایت های مربوطه وجود دارد مراجعه کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیر ایرانی · 4 روز پیش
  سلام مهلت ریجستری با پاسپورت بالاخره ۳۰ روزه یا ۳ ماه بعد فرقی داره صاحب پاسپورت چند ساله باشه؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 4 روز پیش
   باسلام
   لطفا جهت پیگیری و دریافت اطلاعات به گمرک مراجعه کنید.