شناسایی هوشمند مشکلات

آموزش ثبت دستگاه برای مسافران سفرهای خارجی

ثبت دستگاه، فقط به صورت حضوری در گمرک

مسافران سفرهای خارجی، دقت داشته باشند درصورتی‌که دستگاهی را از خارج کشور تهیه نموده‌اند و تمایل دارند بیشتر از 30 روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده نمایند باید نسبت به ثبت دستگاه خود اقدام نمایند. برای ثبت دستگاه، مسافر باید دستگاه خود را در مبادی ورودی در لحظه ورود به کشور به‌صورت حضوری اظهار کند.

مراحل ثبت گوشی مسافری به ترتیب زیر می‌باشد:

 

مرحله اول: اظهار حضوری

مسافران سفرهای خارجی، در صورتی که دستگاهی را از خارج کشور تهیه نموده‌اند و تمایل دارند بیشتر از 30 روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده نمایند باید باید دستگاه خود را در مبادی ورودی در لحظه ورود به کشور به صورت حضوری اظهار کند. در این مرحله اطلاعات مربوط به مسافر و دستگاه سیم‌کارت‌خور توسط گمرک ثبت و تایید می شود. این اطلاعات شامل شناسه یا شناسه های مربوطه به دستگاه سیم‌کارت‌خور (اظهار از روی جعبه دستگاه)، نام و نام خانوادگی مسافر، کد ملی مسافر ایرانی (شناسه فراگیر اتباع)، شماره تماس مسافر و سایر اطلاعات مربوط به گوشی دستگاه سیم‌کارت‌خور می باشد.

 

مرحله دوم: پرداخت عوارض گمرکی دستگاه سیم کارت خور

اتباع: صرفاً پس ‌از انقضا مدت یک‌ماهه از تاریخ حضور اتباع در کشور، نسبت به رجیستری دستگاه سیم‌کارت‌خور خود به‌صورت "حضوری (شخص مسافر)" و در نزدیک‌ترین گمرک اجرایی مسافری اقدام نمایید.

مسافر ایرانی: پس از اظهار حضوری دستگاه در گمرک در لحظه ورود به کشور، مسافر ایرانی یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سایت گمرک نسبت به پرداخت عوارض دستگاه، اقدام نماید.

 

راهنمای پرداخت عوارض گمرکی دستگاه سیم‌کارت‌خور در سایت گمرک:

پس از ورود به سایت اینترنتی گمرک، در صفحه اول شناسه (IMEI) دستگاه خود را وارد نمایید.

شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. برای انجام کلیه فرآیندها، باید 15 رقم ابتدایی این شناسه (IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) استفاده شود.

در دستگاه‌های معتبر و استاندارد، هر سه شناسه (IMEI) درج شده در هر سه محل، با یکدیگر یکسان است. بنابراین دقت داشته باشید که عوارض را برای شناسه (IMEI) واقعی دستگاه‌تان پرداخت کنید، چون در صورت رخ دادن اشتباه در وارد کردن شناسه (IMEI)، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

ثبت تمام شناسه (IMEI) های دستگاه در گمرک

دقت داشته باشید چنانچه دستگاه شما دوسیمکارته (دارای دو شکاف برای قرار دادن سیم کارت) است، با استفاده از علامت مثبت (+) سبز رنگ در پایین کادر سفید، حتماً سایر شناسه‌ (IMEI)ها را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات، گزینه دریافت اطلاعات از سامانه همتا را انتخاب کنید.

خطای استعلام IMEI از سامانه همتا

برای آشنایی با خطاهای سامانه و راه حل‌ها، می‌توانید صفحه خطاهای "استعلام شناسه از سامانه همتا" را ملاحظه نمائید.

 

در مرحله بعدی پاسخ استعلام از سامانه همتا نمایش داده می‌شود، اگر برند و مدل نمایش داده شده با برند و مدل دستگاه شما مطابقت دارد، گزینه ادامه را انتخاب کنید، در غیراین صورت با پشتیبانی سامانه همتا 096366 تماس حاصل فرمایید.

 

در مرحله بعدی، نوع دستگاه، برند، مدل و مشخصات فنی را به درستی انتخاب کنید.

یکسان بودن برند و مدل انتخاب شده با دستگاه

دقت داشته باشید چنانچه اطلاعات انتخاب شده در این مرحله با دستگاه انطباق نداشته باشد با وجود پرداخت عوارض، امکان دارد دستگاه شما ثبت نگردد.

بنابراین حتما در ورود اطلاعات و انتخاب برند و مدل، نهایت دقت مبذول گردد.

 

پس از انتخاب برند، مدل و مشخصات فنی، باید اطلاعات هویتی مسافر وارد شود. دقت داشته باشید حتماً باید شماره سیم‌کارت، کد ملی و شماره گذرنامه وارد شده، متعلق به شخص مسافر باشد. در غیر این صورت سایت گمرک، به مرحله بعد نخواهد رفت.

 

در ادامه یک کد امنیتی به شماره سیم‌کارتی که در مرحله قبل وارد شد، ارسال می‌گردد. این کد باید در قسمت مربوطه وارد شده و گزینه ادامه انتخاب شود.

 

در این مرحله سایت گمرک، شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌شده حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات هویتی را نمایش می‌دهد. در صورت تایید اطلاعات گزینه پرداخت را انتخاب کنید در غیراین صورت بنا به تغییرات مورد نیاز گزینه حذف یا برگشت به مرحله اول را انتخاب نمایید.

 

با انتخاب گزینه پرداخت، صفحه پرداخت اینترنتی نمایش داده می‌شود. در این مرحله لازم است تا درگاه پرداخت اینترنتی انتخاب شود.

 

در نهایت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، حقوق و عوارض گمرکی تعیین‌شده پرداخت می‌شود.

 

پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند نمایش داده می‌شود.

دقت داشته باشید حتماً کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت دستگاه خود در سامانه همتا نزد خود نگه دارید.

 

پس از تکمیل فرآیند خرید به سایت گمرک برمی‌گردید و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه دستگاه نمایش داده می‌شود. پس از نمایش این پیغام گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر در این مرحله گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب نکنید اطلاعات شما برای سامانه همتا ارسال نخواهد شد و لذا کد فعالسازی دستگاه به صورت آنی برای شما پیامک نخواهد شد.

 

پس از انتخاب گزینه ارسال اطلاعات به همتا پیغام زیر نمایش داده می‌شود.‌

 

مرحله سوم : دریافت کد فعال سازی

پس از ارسال اطلاعات پرداخت عوارض دستگاه از گمرک به همتا، یک پیامک برای شماره تماس مسافر اعلام شده در مرحله اول (شماره اعلام شده به گمرک در لحظه ورود و اظهار دستگاه) پیامکی از سمت سامانه همتا به یکی از مضامین زیر ارسال می شود:

1- چنانچه شماره تماس اعلامی مسافر به نام خود مسافر باشد کد فعال سازی برای شماره اعلامی ارسال خواهد شد.

2- چنانچه شماره تماس اعلامی مسافر به نام شخص مسافر نباشد در پیامک ارسالی از مسافر درخواست می شود تا نسبت به تهیه سیم کارتی به نام شخص مسافر اقدام نمایید. بعد از تهیه سیم کارت مذکور، مسافر می تواند با تشکیل کارتابل در سامانه همتا و مراجعه به قسمت اطلاعات ثبت مسافری مطابق عکس زیر کد فعال سازی را دریافت می نماید.

توجه: چنانچه مسافر در لحظه ورود شماره تماسی اعلام نکرده باشد، باید به کارتابل خود در سامانه همتا مراجعه کرده و در قسمت اطلاعات ثبت مسافری مطابق عکس زیر کد فعال سازی را دریافت نماید.

 

ضرورت فعالسازی دستگاه

پس از مشاهده و دریافت کد فعالسازی، لازم است دستگاه را برای خود فعال کنید. برای اینکار آموزش فعال‌سازی دستگاه را مشاهده نمایید.

اقدامات لازم در صورت عدم دریافت کد فعال سازی از همتا با وجود ثبت دستگاه در گمرک

این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت عوارض گمرکی اقدام نماید، اما گمرک ج.ا.ا با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک لزوماً موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌گردد.

سامانه همتا پس از دریافت اطلاعات ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی (از جمله صحیح بودن فرمت شناسه IMEI، موجود بودن هر دو شناسه دستگاه‌های دوسیمکارته، موجود بودن شماره سیمکارت جهت ارسال کد فعالسازی و . . .) را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیسترکردن دستگاه و ارسال کد فعالسازی برای فرد متقاضی اقدام می‌نماید.

بنابراین، اگر عوارض دستگاه خود را پرداخت نموده اید اما دستگاه شما هنوز در سامانه همتا ثبت نشده است، باید موضوع را از گمرک پیگیری نمایید تا در صورت نیاز به تکمیل یا ویرایش اطلاعات، اقدامات لازم انجام گرفته و اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال گردد.

خاطر نشان می شود، در زمینه ثبت دستگاه مسافری و اصلاح و ویرایش اطلاعات هویتی مسافر و دستکاه ایشان، نیاز به هیچ گونه ارتباطی با همتا نبوده و به محض اینکه اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال شود، مشکل حل خواهد شد.

 

مشاهده سوالات متداولمشاهده پیامک های هشدارمشاهده تمامی آموزش هامشاهده اخبار و اطلاعیه ها


نظری بنویسید...
شما به سایت وارد نشده اید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  mary · 3 سال پیش
  با سلام کسی از خارج کشور گوشی هدیه اورده و خودش هم به خارج برگشته ولی عوارض گمرک گوشی را نداده حالا من میتونم خودم عوارض را بدم و شماره واطلاعات گذرنامه خودمم را در سایت گمرک وارد کنم؟ایا کد ریجیستری برایم میاید؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ليدا علايي · 3 سال پیش
  سلام اگر گوشي تلفن همراه را قبل از اين طرح آورده باشيم و تا كنون فعال نكرده باشيم چه راهي براي استفاده از تلفن همراه وجود دارد لطفا راهنمايي كنيد
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   فقط گوشی هایی که قبل از ظروع طرح فعال بوده اند یا بعداز شروع طرح دارای کد فعالسازی باشند فعال می گردند و امکان استفاده از خدمات اپراتوری را دارند.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مجید · 3 سال پیش
  کدملی/شناسه فراگیر اتباع خارجی را از چه منبعی باید بدست آورد؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حسن زارع · 3 سال پیش
  سلام من یک گوشی j4 از عراق اوردم وامروز از طریق سایت گمرک عوارض مربوطه رو پرداخت کردم حالا کد فعالسازی برام میاد یا باید کار دیگری هم بکنم ممنون اگر راهنماییم کنید
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   منتظر ارسال اطلاعات از گمرک به همتا و سپس ارسال کد فعالسازی از همتا برای شما باشید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  بهزاد سارانی · 3 سال پیش
  سلام.میخوام گوشیمو رجیستر کنم همه مراحلو میرم ولی موقعی ک کدimei ک ارسال شده به خطمو میزنم میزنه صدور ناموفق شناسه پرداخت چکار باید بکنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  يوسف ملايي · 3 سال پیش
  سلام من يه گوشي رو ثبت مسافري ميكنم در مرحله 5 پرداخت نمياد تصحيح مدل يا برند مياد.از همتا هم استعلام ميكنم ميكه گوشي ثبت قانوني نشده.لطفا راهنمايي بفرمايين
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مهشید · 3 سال پیش
  سلام
  من عوارض گوشی جدید را از طریق سایت گمرک پرداخت کردم. اما در حال حاضر تا حدود 2 هفته ی آینده امکان استفاده ازسیم کارت ثبت شده در سایت گمرک را ندارم, آیا امکانش هست که کد فعال سازی همتا را از طریق راهی غیر از پیامک دریافت کنم؟
  ممنونم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   در صورت ارسال اطلاعات از گمرک به همتا، کد فعالسازی به شما پیامک شده و همچنین در سایت همتا در کارتابل شماره مذکور در بخش ثبت گوشی مسافری نمایش داده می شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علی پناهی · 3 سال پیش
  درود و وقت بخیر من یه گوشی ایفون 7 پلاس برام اوردن از خارج بعد پرداخت عوارض باید چیکار کنم و چند روز منتظر باشم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   بابت زمان انتظار باید با گمرک در ارتباط باشید. با ارسال اطلاعات از گمرک به همتا، گوشی ثبت و کد فعالسازی برای شما ارسال می شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امین · 3 سال پیش
  گوشی به صورت ورود مسافری بوده.با توجه به اینکه فروشنده از من شماره گذرنامه خواست و من گذرنامه ندارم.اما در سایت همتا شماره گذرنامه ای نوشته شده که متعلق به من نیست،آیا در آینده به مشکل بر میخورم یا نه؟در ضمن گوشی بعد یک هفته رجیشتر شد.
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   کار فروشنده غیرقانونی بوده است و ثبت گوشی مسافری برای استفاده شخصی مسافر می باشد. ولی در صورت فعالسازی موفق مشکلی پیش نمی اید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علی عباسی · 3 سال پیش
  باسلام ،تو اطلاعیه زدین که از ۱۹ آذر به بعد ثبت گوشی مسافرتی انجام نمیشه،بنده تو دی ماه خریدم تکلیف چی میشه؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنید
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   اطلاعیه را دقیق مطالعه کنید. از 19 اذر به بعد نیازی به ثبت در همتا نمی باشد و با پرداخت و ثبت در گمرک و ارسال اطلاعات از طریق گمرک به همتا گوشی شما ثبت و کد فعالسازی برای شما ارسال می شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  عابدینی · 3 سال پیش
  باتشکر عابدینی هستم ....
  گوشی من مسافری هست روی سایت گمرک طبق ظوابط عوارض رو پرداخت کردم ولی هنوز کد فعالسازی برام نیومده
  فقط سوال من اینه که اگر تا 30 روز مهلت داده شده کدفعالسازی نیاد چیکار باید کرد ؟؟
  سپاسگزارم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   منتظر ارسال اطلاعات از طریق گمرک به همتا و سپس ارسال کد فعالسازی از سوی همتا باشید. در هر زمانی که عملیات فعالسازی انجام دهید گوشی شما فعال و قابل استفاده خواهد شد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سید محمد · 3 سال پیش
  با سلام متاسفانه به ان صورتی که همتا جوابگوی مردم هست گمرک هیچگونه همکاری نسبت به پرداخت کنندگان ندارد وحدودا بیش از ده بار با زمان های متعدد زنگ زدم ولی جوابگو نیستن
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   متاسفانه این مورد خارج از دسترسی ها و اختیارات همتا می باشد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محسن محمدی · 3 سال پیش
  سلام
  من اتباع افغانستان میباشم.
  وثبت نام نمیشه میگه کد شناسی اتباع ۱۶ رقمی نداره
  یه کد خانوار داریم ۱۰ رقمی
  یه کد اختصاصی داریم ۸ رقمی
  یه کدشماره شناسایی ۱۲ رقمی هست
  وهیچ کدوم قبول نمیکنه کارت امایش داریم
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد رضا ربانی · 3 سال پیش
  سلام من شماره گذرنامه قدیمی ثبت کردم که تاریخ گذشته در صورت گذرنامه جدید با تاریخ معتبر دارم حالا چکار باید بکنم لطفاً راهنمایی بفرمایید سپاس
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  بهروزناروئی · 3 سال پیش
  سلام.من تمام 8تا مرحله رو انجام دادم بعد نیازی نیست برم داخل سایت همتا قسمت ثبت مسافرتی مشخصاتو وارد کنم.اخه چندماه پیش ی بار ک یکی از دوستام ک خواست گوشیشو ثبت کنه بعد این 8مرحله رفت داخل سایت همتا هم ثبت کرد
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   خیر نیازی نیست. چند ماهی می شود که نیازی به ثبت در همتا نیست و فقط اطلاعات ارسالی از سمت گمرک توسط همتا فعال می شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  دانیال · 3 سال پیش
  سلام من یک دستگاه جی پی اس دسته دوم یکسال قبل از چین برام آوردن که یک سیمکارت داخلش قرار میگیره برای ارسال موقعیت خودش.متاسفانه شماره imei نداره.این دستگاه رو 10 روز قبل سیمکارت داخلش گذاشتم و از کار افتاد.تماس گرفتم گفتند شامل طرح رجیستری نیست!
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   خب شامل طرح رجیستری نیست و می توانید از آن استفاده کنید. مشکلی از سمت همتا نیست
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  آرامش · 3 سال پیش
  سلام

  خسته نباشید

  همه مراحل فوق با موفقیت انجام شده ولی کد فعال سازی از همتا نیومده قابل ذکر است پیامک مبنی بر اینکه دستگاه شما قانونی است ولی فعال نشده است از همتا برام اومده.

  برا گرفتن کد فعال سازی چند روز باید منتظر باشم ؟ یا چکار باید بکنم؟

  ممنون
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   در صورتی که پیامک حاوی کد فعالسازی دریافت نکرده اید از طریق سایت همتا، بخش ثبت گوشی مسافری می توانید کد فعالسازی را مشاهده و گوشی خود را فعال کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  نیما قربانی · 3 سال پیش
  سلام من گوشی را از فروشنده خریداری کردم گمرکیشا پرداخت کرد یه پیامم مبنی بر این که این گوشی جز گوشیای قانونی هس برام اومد ولی میگه هنوز فعال سازی نشده باشماره ۷۷۷۷ شماره گیری کنید من که کد فعالسازی ندارم چگونه کد فعالسازیشا بگیرم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   فروش گوشی مسافری به صورت تجاری غیرقانونی است و گوشی مسافری برای استفاده شخصی مسافر می باشد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  شیرین ح · 3 سال پیش
  سلام من گوشیمو رو دو روز پیش خریداری کردم و ثبت شده الان دوتا اس ام اس از سامانه همتا دریافت کردم که شناسه گوشی رو ارسال کرده و بالا نوشته مسافری ثبت شده برای فعال سازی مراجعه کنید باید چیکار کنم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   با کد فعال سازی موجود در پیامک گوشی خود را فعال کنید یا وارد سایت همتا شده و از طریق بخش درخواست مسافری، کد فعالسازی را مشاهده و گوشی را فعال کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ناصری · 3 سال پیش
  با سلام.گوشی خریدم اینترنتی و به صورت مسافری فعال شده مشکلی که در اینده پیش نخواهد امد.تفاوت ریجستر مسافری و معمولی چیست؟استفاده تجاری یعنی چه؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 3 سال پیش
   استفاده تجاری منظور خرید و فروش تجاری توسط واحدهای تجاری و مغاره ها است. گوشی شما بدون گارانتی بوده و برای شما مشکلی بابت استفاده نیست.