آموزش ثبت دستگاه برای مسافران سفرهای خارجی

 • آموزش ها

ثبت دستگاه، صرفا در گمرک

مسافران خارجی گرامی در صورتی که دستگاهی را از خارج کشور تهیه نموده اند و تمایل دارند بیشتر از 30 روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده نمایند باید نسبت به ثبت دستگاه خود اقدام نمایند. برای ثبت دستگاه، باید عوارض دستگاه در گمرک پرداخت شود.

چقدر طول می کشد تا کد فعالسازی برایم ارسال شود؟

پس از ثبت اطلاعات در گمرک و پرداخت عوارض، صفحه‌ی ارسال اطلاعات به همتا نمایان میشود که با انتخاب گزینه ی "ارسال اطلاعات به همتا" اطلاعات برای سامانه همتا ارسال میشود و در صورت تایید اطلاعات توسط سامانه همتا، بلافاصله کد فعالسازی به شماره ی تلفن ثبت شده در گمرک پیامک میشود.

لازم به ذکر است که فقط دستگاه‌هایی که اطلاعات انها صحیح و کامل باشد ثبت می‌شوند.

دستگاه را ثبت کرده و پیام قانونی بودن دریافت کرده‌ام اما کد فعالسازی برایم ارسال نشده است

در صورتی که دستگاه را به صورت مسافری ثبت کرده‌اید و دستگاه‌تان قانونی شده است ولی کد فعال‌سازی برای شما ارسال نشده است، با شماره همراهی که در گمرک ثبت کرده‌اید به سایت همتا به ادرس https://hamta.ntsw.ir مراجعه کنید. در بخش "ثبت اطلاعات مسافری" کد فعال‌سازی دستگاه مربوطه را مشاهده نمائید.

سپس فرایند فعال‌سازی را طبق آموزش فعال‌سازی دستگاه انجام دهید.

 پرداخت عوارض دستگاه در گمرک، صرفاً برای مسافران سفرهای خارجی، به دو روش اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد. توصیه اکید می‌شود، جهت راحتی و تسریع در انجام فرآیند ثبت، از روش اینترنتی استفاده شود.

دقت داشته باشید مسافران سفرهای داخلی، امکان ثبت دستگاه به صورت مسافری را ندارند.

 

روش اول: پرداخت عوارض در گمرک به‌صورت اینترنتی

مسافران خارجی می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی گمرک به نشانیhttps://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، نسبت به پرداخت عوارض دستگاه خود اقدام نماید. لازم به ذکر است بنا اطلاع‌رسانی گمرک در سایت پرداخت مسافری، مسافران فقط تا ۳۰ روز پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سایت گمرک، دستگاه خود را ثبت نمایند و در صورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه (IMEI) دستگاه مسافر نخواهد داشت.

نحوه ثبت شناسه (IMEI) دستگاه در سایت اینترنتی گمرک، به‌صورت تصویری در زیر آورده شده است.

 

مرحله یک:

در اولین مرحله به سایت اینترنتی گمرک به نشانیhttps://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، مراجعه کنید.

پس از ورود به سایت اینترنتی گمرک، در صفحه اول شناسه (IMEI) دستگاه خود را وارد نمایید.

شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. برای انجام کلیه فرآیندها، باید 15 رقم ابتدایی این شناسه (IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) استفاده شود.

در دستگاه‌های معتبر و استاندارد، هر 3 شناسه (IMEI) درج شده در هر 3 محل، با یکدیگر یکسان است. بنابراین دقت داشته باشید که عوارض را برای شناسه (IMEI) واقعی دستگاه‌تان پرداخت کنید، چون در صورت رخ دادن اشتباه در وارد کردن شناسه (IMEI)، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

ثبت تمام شناسه (IMEI) های دستگاه در گمرک

دقت داشته باشید چنانچه دستگاه شما دوسیمکارته (دارای دو شکاف برای قرار دادن سیم کارت) است، با استفاده از علامت مثبت (+) سبز رنگ در پایین کادر سفید، حتما سایر شناسه‌ (IMEI)ها را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات، گزینه دریافت اطلاعات از سامانه همتا را انتخاب کنید.

خطای استعلام IMEI از سامانه همتا

برای آشنایی با خطاهای سامانه و راه حل‌ها، می‌توانید صفحه خطاهای "استعلام شناسه از سامانه همتا" را ملاحظه نمائید.

 

مرحله دو:

در مرحله بعدی پاسخ استعلام از سامانه همتا نمایش داده می‌شود، اگر برند و مدل نمایش داده شده با برند و مدل دستگاه شما مطابقت دارد، کد امنیتی نمایش داده شده را وارد نمایید و گزینه ادامه را انتخاب کنید، در غیراین صورت با پشتیبانی سامانه همتا 096366 تماس حاصل فرمایید.

 

مرحله سوم:

در مرحله بعدی، مدل و مشخصات فنی گوشی و نوع دستگاه را از لیست انتخاب می‌کنیم.

یکسان بودن برند و مدل انتخاب شده با دستگاه

دقت داشته باشید چنانچه اطلاعات انتخاب شده در این مرحله با دستگاه انطباق نداشته باشد با وجود پرداخت عوارض، امکان دارد دستگاه شما ثبت نگردد.

بنابراین حتما در ورود اطلاعات و انتخاب برند و مدل، نهایت دقت مبذول گردد.

 

مرحله چهارم:

پس از انتخاب برند، مدل و مشخصات فنی، باید اطلاعات هویتی مسافر وارد شود. ابتدا باید تابعیت مسافر انتخاب شود. اگر تابعیت مسافر، ایرانی است دقت داشته باشید حتماً باید شماره سیم‌کارت، کد ملی و شماره گذرنامه وارد شده، متعلق به شخص مسافر باشد. در غیر این صورت سایت گمرک، به مرحله بعد نخواهد رفت. درصورتی‌که مسافر، از اتباع غیرایرانی است، بایستی گزینه مربوطه را انتخاب نماید.

 

مرحله پنجم:

در ادامه یک کد امنیتی به شماره سیم‌کارتی که در مرحله قبل وارد شد، ارسال می‌گردد. این کد باید در قسمت مربوطه وارد شده و گزینه ادامه انتخاب شود.

 

مرحله ششم:

در این مرحله سایت گمرک، شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌شده حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات هویتی را نمایش می‌دهد. در صورت تایید اطلاعات گزینه پرداخت را انتخاب کنید در غیراین صورت بنا به تغییرات مورد نیاز گزینه ی حذف یا برگشت به مرحله اول را انتخاب نمایید.

 

مرحله هفتم:

با انتخاب گزینه پرداخت، صفحه پرداخت اینترنتی نمایش داده می‌شود. در این مرحله لازم است تا درگاه پرداخت اینترنتی انتخاب شود.

 

مرحله هشتم:

در نهایت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، حقوق و عوارض گمرکی تعیین‌شده پرداخت می‌شود.

 

مرحله نهم:

پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند نمایش داده می‌شود.

دقت داشته باشید حتماً کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت دستگاه خود در سامانه همتا نزد خود نگه دارید.

 

مرحله دهم:

پس از تکمیل فرآیند خرید به سایت گمرک برمی‌گردید و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه دستگاه نمایش داده می‌شود. پس از نمایش این پیغام گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر در این مرحله گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب نکنید اطلاعات شما برای سامانه همتا ارسال نخواهد شد و لذا کد فعالسازی دستگاه به صورت آنی برای شما پیامک نخواهد شد.

 

مرحله یازدهم:

پس از انتخاب گزینه ی ارسال اطلاعات به همتا پیغام زیر نمایش داده می‌شود و کد فعالسازی دستگاه برای شماره تلفن ثبت شده در گمرک پیامک می‌شود.

 

روش دوم: پرداخت حقوق گمرکی در هنگام ورود به کشور در دفاتر گمرک

مسافر می‌تواند در حین ورود به کشور با مراجعه به دفاتر گمرک مستقر در فرودگاه (یا پایانه‌های مرزی)، دستگاه خود را اظهار و تعرفه و عوارض گمرکی آن را پرداخت نماید. لازم به ذکر است تعیین میزان تعرفه و عوارض واردات، بر اساس آکبند یا کارکرده (دست‌دوم) بودن دستگاه، به عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است که بر اساس ارزش دستگاه مسافر، توسط گمرک تعیین می‌شود. پس از اظهار دستگاه و پرداخت حقوق گمرکی آن، برای مسافر پته (مجوز) گمرکی صادر می‌گردد که معمولاً در قسمت توضیحات آن، نام شخص مسافر، شماره پاسپورت، مدل، برند و شناسه (IMEI) دستگاه ذکر گردیده است. لازم است تا مرحله نهایی ثبت و فعال‌سازی موفق دستگاه در همتا، این اسناد نزد مسافر باقی بماند تا در صورت مشکلات احتمالی، قابل پیگیری باشد.

تصویر نمونه پته (مجوز) گمرکی در زیر آورده شده است.

اقدامات لازم در صورت عدم دریافت کد فعال سازی از همتا با وجود ثبت دستگاه در گمرک

این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت عوارض گمرکی اقدام نماید، اما گمرک ج.ا.ا با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک لزوماً موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌گردد.

سامانه همتا پس از دریافت اطلاعات ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی (از جمله صحیح بودن فرمت شناسه IMEI، موجود بودن هر دو شناسه گوشی‌های دوسیمکارته، موجود بودن شماره سیمکارت جهت ارسال کد فعالسازی و . . .) را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیسترکردن دستگاه و ارسال کد فعالسازی برای فرد متقاضی اقدام می‌نماید.

بنابراین، اگر عوارض دستگاه خود را پرداخت نموده اید اما دستگاه شما هنوز در سامانه همتا ثبت نشده است، باید موضوع را از گمرک پیگیری نمایید تا در صورت نیاز به تکمیل یا ویرایش اطلاعات، اقدامات لازم انجام گرفته و اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال گردد.

خاطر نشان می شود، در زمینه ثبت دستگاه مسافری و اصلاح و ویرایش اطلاعات هویتی مسافر و دستکاه ایشان، نیاز به هیچ گونه ارتباطی با همتا نبوده و به محض اینکه اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال شود، مشکل حل خواهد شد.

 

مشاهده سوالات متداولمشاهده پیامک های هشدارمشاهده تمامی آموزش هامشاهده اخبار و اطلاعیه ها

نظری بنویسید...
کاراکتر مانده.
شما به سایت وارد نشده اید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  رضا یحیوی · 5 ماه پیش
  سلام گوشی قاچاق خریدم
  امکانش هست عوارضش رو بریزم و استفاده کنم
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  احمد · 5 ماه پیش
  با سلام در روز هفتم اسفند یک گوشی خریداری کردم و درهمان روز فروشنده گوشی را در سایت همتا ثبت کرد عوارض آن هم در گمرک پرداخت شده اما چند ساعت بعد آن سایت بسته شد آیا باتوجه به این طرح جدید کد از سامانه برایم فرستاده میشود چون هزینه را هم پرداخت کردم باتشکر
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 5 ماه پیش
   اگر اطلاعات از گمرک به همتا ارسال شود، دستگاه ثبت می شود. از گمرک اطلاع بگیرید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  نشاط · 5 ماه پیش
  با سلام . اگر در مرحله ثبت نام یک کد شناسه سیم کارت را وارد کرده باشیم برای اضافه کردن شناسه دیگر چگونه عمل کنیم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 5 ماه پیش
   پس از فعالسازی موفق شناسه اول، آموزش افزودن دستگاه را ملاحظه نمائید تا شناسه دوم هم ثبت گردد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علی · 5 ماه پیش
  سلام برا من یه گوشی FAIRPHONE fp2 از خارج از کشور اورده یعنی کار کرده هست ومدل گوشی تو سایت نیس گوشی چطوری میتونم ثبت رجستر کنم گوشیو
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  شادانپور · 5 ماه پیش
  با سلام اطلاعات شماره و imei
  ***
  **

  با تشکر
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 5 ماه پیش
   به علت "عدم تطابق مدل همتا و گمرک" دستگاه شما ثبت نشده است. برای اصلاح اطلاعات خود با گمرک در ارتباط باشید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد مرادیان · 5 ماه پیش
  با سلام و خیته نباشید
  ببخشید من موقع ثبت شناسه گوشی فقط IMEI یک رو ثبت کردم حالا موندم چطور دومی رو ثبت کنم!!!میشه راهنماییم کنید...باید دوباره برم سایت کمرک ثبت کنم؟؟؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 5 ماه پیش
   پس از فعالسازی موفق شناسه اول، آموزش افزودن دستگاه را ملاحظه نمائید تا شناسه دوم هم ثبت گردد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حسین · 5 ماه پیش
  سلام،من ۱ اسفند گمرکی را پرداخت کردم و گمرک میگوید ۶ اسفند به همتا اطلاعات را ارسال کرده حتی شماره ردیف ارسال مورد من را هم به من اعلام کرده اما هنوز کد فعالسازی دریافت نکردم،ایا مشکلی بوده و برگشت خورده یا هنوز باید منتظر بمانم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 5 ماه پیش
   شناسه IMEI گوشی را در پاسخ ایمیل ارسال نمائید تا بررسی شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  بهرام اقشار · 5 ماه پیش
  سلام يكي از دوستانم براي من از امريكا قراره يك گوشي اپل ايكس بياره فك كنم تا 25 اسفند بياد .اما امروز شنيدم قراره طرح رجيستري مسافري رو تا 2-3 روز آينده قطع كنن. ميشه بفرمايين اين موضوع صخت داره يا خير و يا تا كي ادامه داره؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  بابک · 5 ماه پیش
  اعلام نموده اید باید سیمکارت و پاسپورت و کدملی برای یک شخص باشد ، حالا اگه گوشی برای شخص ثالثی بعنوان هدیه بیاوریم چه ؟ دلیل یکسان بودن سیمکارت و مسافر منطقی نیست !
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  افشار · 5 ماه پیش
  سلام من گوشیمو ریجستری کردم عوارضم پرداخت کردیم ولی تا الان کد فعال سازی برام نیومده استعلامم ک میگیرم از سایت همتا میزنه شناسه قانونی نیست چیکار باید بکنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سپیده رنجبر · 5 ماه پیش
  سلام من هر کاری میکنم نمیتونم گوشیمو تو سایت گمرک ثبت کنم باید حضوری برم گمرک؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مهدی · 5 ماه پیش
  سلام.من دسگاه موبایلم پس از یک ماه از شبکه خارج شده.فروشنده گفته بود رجیستر شدست.ایا پس از یک ماه میشه رجیسترش کرد؟ممنون
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  فرزاد گلشنی · 5 ماه پیش
  سپاس از پاسخ، خطای استعلام تردد از پلیس گذرنامه باگمرک تماس گرفتم گفتند با ۴۳۸۹۱ تماس بگیرید ولی اتوماتیک میگه شما به کنفرانس وصل میشوید قطع می کنه! مهلت سی روزه من بیست و چهارم تموم میشه. امکانش هست با گذرنامه و فاکتور خرید پاشم برم گمرک فرودگاه؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  زهره نوروزی091215451 · 5 ماه پیش
  سلام نامزد من خارج ایران زندگی میکنه و هر دو سه ماه میاد ایران . الان دو تا گوشی آورده که یکیش واسه من باشه یکیش واسه خودش که وقتی میاد ایران گوشی داشته باشه ، الان سایت بسته است همسرم بخاطر کارش برگشته . من آلان چطوری میتونم گوشی مونو فعال کنم ؟ کاش یکنفر جواب منو بده مستاصل و نگران شدم .
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حبیبی · 5 ماه پیش
  سلام یک گوشی ساده حدود یک سال پیش از یک فروشگاه خریداری شده است ولی ریجستر نشده است .ایا الان میتونم با پرداخت عوارض اونو فعال کنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  تقی · 5 ماه پیش
  سلام خطا در استعلام تردد از پلیس گذرنامه می ده باید چکار کرد
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ارشیا میلادی · 5 ماه پیش
  سلام
  واقعا خسته نباشید از اینکه زحمت می کشین و جواب تک تک کسانی را که مشکل دارند، را می دهید. این وظیفه شناسی شما رو میرسونه.
  (فایل پیوست)
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 5 ماه پیش
   من واقعا از شما عذرخواهی میکنم. ولی به اطلاعات، سایت، سیاست ها و پشتیبانی گمرک دسترسی نداریم و به همین دلیل نمی توانیم این موارد را جوابگویی کنیم. همتا و گمرک دو سازمان کاملا مجزا می باشند و فقط اطلاعات گوشی هایی که از طرف گمرک به همتا ارسال می شود، (در صورت صحیح و کامل بودن) توسط همتا ثبت و فعال می شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  رویا · 5 ماه پیش
  سلام من یه گوشی از خارج ار کشور خریدم اما هرکاری میکنم توو سایت گمرک وارد نمیشه بعد از وارد کردن اطلاعات میزنه خطا در استعلام از پلیس گذرنامه .... یه هفتس دارم تلاش میکنم نمیشه چه کار باید کرد
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد خالقی نکو · 5 ماه پیش
  سلام
  این آموزش بیشتر باعث سردرگم شدن کاربرا میشه تا راهنمایی ، چون مراحل ثبت نام تغییر کرده و آموزشتون بروز نیست
  اکثر کاربرا موقع درج اطلاعات با دو خطای زیر مواجه میشن و هیچ کس هم پاسخگو نیست حتی سامانه 021-82991 ، کلا فک کنم شماره سرکاریه
  خطا پاسخ اعتبار شماره تلفن از سازمان مربوطه امکان پذیر نیست
  خطا در استعلام تردد از پلیس گذرنامه
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 5 ماه پیش
   خطا ارتباطی به آموزش ندارد. آموزش مراحل انجام کار را توضیح داده است.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  برهان مرتضوی · 5 ماه پیش
  اگر کد imei رو اشتباه وارد کنیم و بعدا متوجه بشیم که اشتباه بوده چاره چیه؟ الان پیام اومد که ثبت نشده گوشی شما ولی من فکر میکردم شده