آموزش ثبت دستگاه برای مسافران سفرهای خارجی

 • آموزش ها

ثبت دستگاه، صرفا در گمرک

مسافران خارجی گرامی در صورتی که دستگاهی را از خارج کشور تهیه نموده اند و تمایل دارند بیشتر از 30 روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده نمایند باید نسبت به ثبت دستگاه خود اقدام نمایند. برای ثبت دستگاه، باید عوارض دستگاه در گمرک پرداخت شود.

چقدر طول می کشد تا کد فعالسازی برایم ارسال شود؟

پس از ثبت اطلاعات در گمرک و پرداخت عوارض، صفحه‌ی ارسال اطلاعات به همتا نمایان میشود که با انتخاب گزینه ی "ارسال اطلاعات به همتا" اطلاعات برای سامانه همتا ارسال میشود و در صورت تایید اطلاعات توسط سامانه همتا، بلافاصله کد فعالسازی به شماره ی تلفن ثبت شده در گمرک پیامک میشود.

لازم به ذکر است که فقط دستگاه‌هایی که اطلاعات انها صحیح و کامل باشد ثبت می‌شوند.

دستگاه را ثبت کرده و پیام قانونی بودن دریافت کرده‌ام اما کد فعالسازی برایم ارسال نشده است

در صورتی که دستگاه را به صورت مسافری ثبت کرده‌اید و دستگاه‌تان قانونی شده است ولی کد فعال‌سازی برای شما ارسال نشده است، با شماره همراهی که در گمرک ثبت کرده‌اید به سایت همتا به ادرس https://hamta.ntsw.ir مراجعه کنید. در بخش "ثبت اطلاعات مسافری" کد فعال‌سازی دستگاه مربوطه را مشاهده نمائید.

سپس فرایند فعال‌سازی را طبق آموزش فعال‌سازی دستگاه انجام دهید.

 پرداخت عوارض دستگاه در گمرک، صرفاً برای مسافران سفرهای خارجی، به دو روش اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد. توصیه اکید می‌شود، جهت راحتی و تسریع در انجام فرآیند ثبت، از روش اینترنتی استفاده شود.

دقت داشته باشید مسافران سفرهای داخلی، امکان ثبت دستگاه به صورت مسافری را ندارند.

 

روش اول: پرداخت عوارض در گمرک به‌صورت اینترنتی

مسافران خارجی می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی گمرک به نشانیhttps://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، نسبت به پرداخت عوارض دستگاه خود اقدام نماید. لازم به ذکر است بنا اطلاع‌رسانی گمرک در سایت پرداخت مسافری، مسافران فقط تا ۳۰ روز پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سایت گمرک، دستگاه خود را ثبت نمایند و در صورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه (IMEI) دستگاه مسافر نخواهد داشت.

نحوه ثبت شناسه (IMEI) دستگاه در سایت اینترنتی گمرک، به‌صورت تصویری در زیر آورده شده است.

 

مرحله یک:

در اولین مرحله به سایت اینترنتی گمرک به نشانیhttps://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، مراجعه کنید.

پس از ورود به سایت اینترنتی گمرک، در صفحه اول شناسه (IMEI) دستگاه خود را وارد نمایید.

شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. برای انجام کلیه فرآیندها، باید 15 رقم ابتدایی این شناسه (IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) استفاده شود.

در دستگاه‌های معتبر و استاندارد، هر 3 شناسه (IMEI) درج شده در هر 3 محل، با یکدیگر یکسان است. بنابراین دقت داشته باشید که عوارض را برای شناسه (IMEI) واقعی دستگاه‌تان پرداخت کنید، چون در صورت رخ دادن اشتباه در وارد کردن شناسه (IMEI)، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

ثبت تمام شناسه (IMEI) های دستگاه در گمرک

دقت داشته باشید چنانچه دستگاه شما دوسیمکارته (دارای دو شکاف برای قرار دادن سیم کارت) است، با استفاده از علامت مثبت (+) سبز رنگ در پایین کادر سفید، حتما سایر شناسه‌ (IMEI)ها را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات، گزینه دریافت اطلاعات از سامانه همتا را انتخاب کنید.

خطای استعلام IMEI از سامانه همتا

برای آشنایی با خطاهای سامانه و راه حل‌ها، می‌توانید صفحه خطاهای "استعلام شناسه از سامانه همتا" را ملاحظه نمائید.

 

مرحله دو:

در مرحله بعدی پاسخ استعلام از سامانه همتا نمایش داده می‌شود، اگر برند و مدل نمایش داده شده با برند و مدل دستگاه شما مطابقت دارد، کد امنیتی نمایش داده شده را وارد نمایید و گزینه ادامه را انتخاب کنید، در غیراین صورت با پشتیبانی سامانه همتا 096366 تماس حاصل فرمایید.

 

مرحله سوم:

در مرحله بعدی، مدل و مشخصات فنی گوشی و نوع دستگاه را از لیست انتخاب می‌کنیم.

یکسان بودن برند و مدل انتخاب شده با دستگاه

دقت داشته باشید چنانچه اطلاعات انتخاب شده در این مرحله با دستگاه انطباق نداشته باشد با وجود پرداخت عوارض، امکان دارد دستگاه شما ثبت نگردد.

بنابراین حتما در ورود اطلاعات و انتخاب برند و مدل، نهایت دقت مبذول گردد.

 

مرحله چهارم:

پس از انتخاب برند، مدل و مشخصات فنی، باید اطلاعات هویتی مسافر وارد شود. ابتدا باید تابعیت مسافر انتخاب شود. اگر تابعیت مسافر، ایرانی است دقت داشته باشید حتماً باید شماره سیم‌کارت، کد ملی و شماره گذرنامه وارد شده، متعلق به شخص مسافر باشد. در غیر این صورت سایت گمرک، به مرحله بعد نخواهد رفت. درصورتی‌که مسافر، از اتباع غیرایرانی است، بایستی گزینه مربوطه را انتخاب نماید.

 

مرحله پنجم:

در ادامه یک کد امنیتی به شماره سیم‌کارتی که در مرحله قبل وارد شد، ارسال می‌گردد. این کد باید در قسمت مربوطه وارد شده و گزینه ادامه انتخاب شود.

 

مرحله ششم:

در این مرحله سایت گمرک، شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌شده حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات هویتی را نمایش می‌دهد. در صورت تایید اطلاعات گزینه پرداخت را انتخاب کنید در غیراین صورت بنا به تغییرات مورد نیاز گزینه ی حذف یا برگشت به مرحله اول را انتخاب نمایید.

 

مرحله هفتم:

با انتخاب گزینه پرداخت، صفحه پرداخت اینترنتی نمایش داده می‌شود. در این مرحله لازم است تا درگاه پرداخت اینترنتی انتخاب شود.

 

مرحله هشتم:

در نهایت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، حقوق و عوارض گمرکی تعیین‌شده پرداخت می‌شود.

 

مرحله نهم:

پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند نمایش داده می‌شود.

دقت داشته باشید حتماً کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت دستگاه خود در سامانه همتا نزد خود نگه دارید.

 

مرحله دهم:

پس از تکمیل فرآیند خرید به سایت گمرک برمی‌گردید و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه دستگاه نمایش داده می‌شود. پس از نمایش این پیغام گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر در این مرحله گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب نکنید اطلاعات شما برای سامانه همتا ارسال نخواهد شد و لذا کد فعالسازی دستگاه به صورت آنی برای شما پیامک نخواهد شد.

 

مرحله یازدهم:

پس از انتخاب گزینه ی ارسال اطلاعات به همتا پیغام زیر نمایش داده می‌شود و کد فعالسازی دستگاه برای شماره تلفن ثبت شده در گمرک پیامک می‌شود.

 

روش دوم: پرداخت حقوق گمرکی در هنگام ورود به کشور در دفاتر گمرک

مسافر می‌تواند در حین ورود به کشور با مراجعه به دفاتر گمرک مستقر در فرودگاه (یا پایانه‌های مرزی)، دستگاه خود را اظهار و تعرفه و عوارض گمرکی آن را پرداخت نماید. لازم به ذکر است تعیین میزان تعرفه و عوارض واردات، بر اساس آکبند یا کارکرده (دست‌دوم) بودن دستگاه، به عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است که بر اساس ارزش دستگاه مسافر، توسط گمرک تعیین می‌شود. پس از اظهار دستگاه و پرداخت حقوق گمرکی آن، برای مسافر پته (مجوز) گمرکی صادر می‌گردد که معمولاً در قسمت توضیحات آن، نام شخص مسافر، شماره پاسپورت، مدل، برند و شناسه (IMEI) دستگاه ذکر گردیده است. لازم است تا مرحله نهایی ثبت و فعال‌سازی موفق دستگاه در همتا، این اسناد نزد مسافر باقی بماند تا در صورت مشکلات احتمالی، قابل پیگیری باشد.

تصویر نمونه پته (مجوز) گمرکی در زیر آورده شده است.

اقدامات لازم در صورت عدم دریافت کد فعال سازی از همتا با وجود ثبت دستگاه در گمرک

این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت عوارض گمرکی اقدام نماید، اما گمرک ج.ا.ا با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک لزوماً موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌گردد.

سامانه همتا پس از دریافت اطلاعات ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی (از جمله صحیح بودن فرمت شناسه IMEI، موجود بودن هر دو شناسه گوشی‌های دوسیمکارته، موجود بودن شماره سیمکارت جهت ارسال کد فعالسازی و . . .) را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیسترکردن دستگاه و ارسال کد فعالسازی برای فرد متقاضی اقدام می‌نماید.

بنابراین، اگر عوارض دستگاه خود را پرداخت نموده اید اما دستگاه شما هنوز در سامانه همتا ثبت نشده است، باید موضوع را از گمرک پیگیری نمایید تا در صورت نیاز به تکمیل یا ویرایش اطلاعات، اقدامات لازم انجام گرفته و اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال گردد.

خاطر نشان می شود، در زمینه ثبت دستگاه مسافری و اصلاح و ویرایش اطلاعات هویتی مسافر و دستکاه ایشان، نیاز به هیچ گونه ارتباطی با همتا نبوده و به محض اینکه اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال شود، مشکل حل خواهد شد.

 

مشاهده سوالات متداولمشاهده پیامک های هشدارمشاهده تمامی آموزش هامشاهده اخبار و اطلاعیه ها

نظری بنویسید...
کاراکتر مانده.
شما به سایت وارد نشده اید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  Bagher Akhlaghi · 6 ماه پیش
  سلام من یکی واسم از خارج گوشی میاره حالا باید با خود پاسپورت طرف ثبت رجیستری کنم یا خودم هم میشه
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سعید امینی · 6 ماه پیش
  سلام و درود.بنده یه گوشی از سایت فروش اینترنتی به صورت ارسال از چین خریدم.بعد حدود 249 هزارتومن بابت گمرکی به مامور پست پرداخت کردم.ولی مامور پست هیچ کدی به من نداد.الان من چطور رجیستر کنم؟ یعنی پست اطلاعات بنده رو به گمرک میفرسته؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ساسان · 6 ماه پیش
  میخواستم برای چند نفر از اعضای خانواده‌ام ۳تا گوشی بیارم. محدودیتی در تعداد وجود داره؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیرحسینی · 6 ماه پیش
  سلام من 6 اسفند گوشیمو بردم موبایل فروشی برای ریجستری گفت عوارضو پرداخت کردیم کد برات میاد ولی تا الان کد فعال سازی برام نیومده...از کجا بفهمم ک عوارض پرداخت شده؟؟؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سید رضا رجائی · 6 ماه پیش
  این که نوشته اید :

  دقت داشته باشید مسافران سفرهای داخلی، امکان ثبت دستگاه به صورت مسافری را ندارند.
  داخلی یعنی چی ؟
  الان پدر من که ایرانی هست رفتند امارات یک گوشی برای خودشون گرفتن مسافری ثبت باید بشه یا داخلی؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 6 ماه پیش
   سفرهای داخلی منظور ملیت نیست. تردد هست. مسافرت داخل کشور (از شهر به شهر دیگر یا از استان به استان دیگر)، سفر داخلی محسوب می شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مرتضی · 6 ماه پیش
  سلام من ی گوشی خریدم میزنه غیر قانونی از کجا بدونم چقد گمرکیش میشه ممنون
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  احمد استاد · 6 ماه پیش
  سلام، من دو ماه پیش یک گوشی ریجستری شده رو از داخل ایران خریدم و با کد ملی‌ خودم ثبت کردم، 2 هفته پیش هم از ترکیه اومدم، میتونم یک گوشی مسافری با کد ملی‌ ام و پاسپورتم ثبت کنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  رضا · 6 ماه پیش
  گوشی بنده هنوز قانونی نشده و طبق گفته شما و گمرک اون بازه زمانی که گوشی من در اون بوده ثبت شده دلیل برگشت خوردنش رو باید از شما استعلام کنم یا از گمرک ؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 6 ماه پیش
   شناسه IMEI و شماره همراه را جهت بررسی در پاسخ ایمیل ارسال نمائید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حمید · 6 ماه پیش
  سلام
  من یه گوشی قدیمی دارم NOKIA5200 مدلش تو ثبت گمرکی نبود چیکار باید بکنم
  گوشی بعد 8سال روشنش کردم
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیرحسین · 6 ماه پیش
  سلام ببخشید من میخوام از یه سایت ایرانی گوشی بخرم.این سایت فقط گوشی را از یه کشوری وارد میکنه و میگه وظیفه رجیستری کردن گوشی با خودتونه.میخواستم بپرسم چیکار باید کنم تا ثبت بشه در سامانه همتا؟ ممنون
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 6 ماه پیش
   حتما گوشی قانونی دارای کد فعالسازی دریافت کنید و از سایت مذکور خرید نکنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  فردین · 6 ماه پیش
  من هنگام ثبت گوشی مسافری به سامانه پرداخت هدایت نشدم و پیام ثبت imei aرا دیافت کردم یک هفته بعد از همتا پیام تایید اومد الان میخوام گوشی رو بیشتر از یه ماه استفاده کنم چیکار باید بکنم.تو سامانه همتا پیام میده شماره imeia متعلق به شما نیست.لطفا راهنمایی کنید ممنون
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد عباس پور · 6 ماه پیش
  مدل گوشی را اشتباه وارد کردم لطفا راهنمایی کنید
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ثمانه امین · 6 ماه پیش
  سلام شماره تلفن همراه را با چه الگویی ارسال کنیم؟ با هر فرمتی میفرستیم قبول نمیکنه
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  سعید ر · 6 ماه پیش
  من یه مدل گوشی که هنوز به ایران نیومده میخام به صورت مسافری بیارم، نگرانم که مشکلی از این بابت به وجود نیاد. البته تولید کننده ش شرکت کره ای هست که مدلای دیگه ش توی بازار ایران موحوده. نمیدونم در متن پیام اجازه اسم بردن از نوع و مدل داریم یا نه، در صورت لزوم برای انتشار پاک کنید مدلش رو. گوشی Samsung Galaxy M20 هست که قیمتش دبی 659 درهم هست
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 6 ماه پیش
   در صورتی که در سایت گمرک موجود نمی باشد، با گمرک در ارتباط باشید تا بررسی شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مسعود · 6 ماه پیش
  لطفا بررسی کنید سه روز دیگه گوشیم قطع میشه با گمرک که تماس گرفتم گفتن پانزده روز پیش فایل رو فرستادیم همتا
  IMEI 1:***
  IMEI 2:**
  شماره تلفن:****
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  موسوی · 6 ماه پیش
  سلام

  من 24 بهمن 97 عوارض گمرکی گوشیم پرداخت کردم تمام اطلاعاتشم تکمیل کردم ولی هنوز کدی از طرف همتا برام ارسال نشده.لطفا پیگیری کنین.
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 6 ماه پیش
   شناسه IMEI گوشی و شماره همراه را جهت بررسی در پاسخ ایمیل ارسال نمائید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ناصر · 6 ماه پیش
  خرابه این سامانه گمرک؟

  من هر چی اطلاعات شخصی خودم میزنم دیگه نمیره مرحله بعدش! خطایی هم نمیده. توی سایتشون هم که جای نیست آدم ازشون بپرسه دردشون چیه.

  ممنون میشم راهنمایی کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مسعود · 6 ماه پیش
  سلام من یه گوشی پستی خریدم پانزده روز پیش با گمرک تماس گرفتم گفتن فایل گوشی رو فرستادیم سامانه همتا ولی هنوز کد فعال سازی برام ارسال نشده سه روز دیگه گوشیم قطع میشه لطفا راهنمایی کنید من چکار کنم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 6 ماه پیش
   شناسه IMEI گوشی و شماره همراه را جهت بررسی در پاسخ ایمیل ارسال نمائید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ویسی پور · 6 ماه پیش
  آیا امروز امکان ثبت گوشی هدیه ( مسافرتی) وجود دارد
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  شادانپور · 6 ماه پیش
  ۱۵ روز پیش فروشنده گوشی رو در گمرک ثبت و پرداخت کرده است. ولی تا کنون کدی برای من ارسال نشده. چطور باید مورد فوق را پیگیری نمایم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 6 ماه پیش
   شناسه IMEI گوشی و شماره همراه را جهت بررسی ارسال نمائید.