آموزش ثبت دستگاه برای مسافران سفرهای خارجی

 • آموزش ها

ثبت دستگاه، صرفا در گمرک

مسافران خارجی گرامی در صورتی که دستگاهی را از خارج کشور تهیه نموده اند و تمایل دارند بیشتر از 30 روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده نمایند باید نسبت به ثبت دستگاه خود اقدام نمایند. برای ثبت دستگاه، باید عوارض دستگاه در گمرک پرداخت شود.

چقدر طول می کشد تا کد فعالسازی برایم ارسال شود؟

پس از ثبت اطلاعات در گمرک و پرداخت عوارض، صفحه‌ی ارسال اطلاعات به همتا نمایان میشود که با انتخاب گزینه ی "ارسال اطلاعات به همتا" اطلاعات برای سامانه همتا ارسال میشود و در صورت تایید اطلاعات توسط سامانه همتا، بلافاصله کد فعالسازی به شماره ی تلفن ثبت شده در گمرک پیامک میشود.

لازم به ذکر است که فقط دستگاه‌هایی که اطلاعات انها صحیح و کامل باشد ثبت می‌شوند.

دستگاه را ثبت کرده و پیام قانونی بودن دریافت کرده‌ام اما کد فعالسازی برایم ارسال نشده است

در صورتی که دستگاه را به صورت مسافری ثبت کرده‌اید و دستگاه‌تان قانونی شده است ولی کد فعال‌سازی برای شما ارسال نشده است، با شماره همراهی که در گمرک ثبت کرده‌اید به سایت همتا به ادرس https://hamta.ntsw.ir مراجعه کنید. در بخش "ثبت اطلاعات مسافری" کد فعال‌سازی دستگاه مربوطه را مشاهده نمائید.

سپس فرایند فعال‌سازی را طبق آموزش فعال‌سازی دستگاه انجام دهید.

 پرداخت عوارض دستگاه در گمرک، صرفاً برای مسافران سفرهای خارجی، به دو روش اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد. توصیه اکید می‌شود، جهت راحتی و تسریع در انجام فرآیند ثبت، از روش اینترنتی استفاده شود.

دقت داشته باشید مسافران سفرهای داخلی، امکان ثبت دستگاه به صورت مسافری را ندارند.

 

روش اول: پرداخت عوارض در گمرک به‌صورت اینترنتی

مسافران خارجی می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی گمرک به نشانیhttps://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، نسبت به پرداخت عوارض دستگاه خود اقدام نماید. لازم به ذکر است بنا اطلاع‌رسانی گمرک در سایت پرداخت مسافری، مسافران فقط تا ۳۰ روز پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سایت گمرک، دستگاه خود را ثبت نمایند و در صورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه (IMEI) دستگاه مسافر نخواهد داشت.

نحوه ثبت شناسه (IMEI) دستگاه در سایت اینترنتی گمرک، به‌صورت تصویری در زیر آورده شده است.

 

مرحله یک:

در اولین مرحله به سایت اینترنتی گمرک به نشانیhttps://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ، مراجعه کنید.

پس از ورود به سایت اینترنتی گمرک، در صفحه اول شناسه (IMEI) دستگاه خود را وارد نمایید.

شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. برای انجام کلیه فرآیندها، باید 15 رقم ابتدایی این شناسه (IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) استفاده شود.

در دستگاه‌های معتبر و استاندارد، هر 3 شناسه (IMEI) درج شده در هر 3 محل، با یکدیگر یکسان است. بنابراین دقت داشته باشید که عوارض را برای شناسه (IMEI) واقعی دستگاه‌تان پرداخت کنید، چون در صورت رخ دادن اشتباه در وارد کردن شناسه (IMEI)، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

ثبت تمام شناسه (IMEI) های دستگاه در گمرک

دقت داشته باشید چنانچه دستگاه شما دوسیمکارته (دارای دو شکاف برای قرار دادن سیم کارت) است، با استفاده از علامت مثبت (+) سبز رنگ در پایین کادر سفید، حتما سایر شناسه‌ (IMEI)ها را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات، گزینه دریافت اطلاعات از سامانه همتا را انتخاب کنید.

خطای استعلام IMEI از سامانه همتا

برای آشنایی با خطاهای سامانه و راه حل‌ها، می‌توانید صفحه خطاهای "استعلام شناسه از سامانه همتا" را ملاحظه نمائید.

 

مرحله دو:

در مرحله بعدی پاسخ استعلام از سامانه همتا نمایش داده می‌شود، اگر برند و مدل نمایش داده شده با برند و مدل دستگاه شما مطابقت دارد، کد امنیتی نمایش داده شده را وارد نمایید و گزینه ادامه را انتخاب کنید، در غیراین صورت با پشتیبانی سامانه همتا 096366 تماس حاصل فرمایید.

 

مرحله سوم:

در مرحله بعدی، مدل و مشخصات فنی گوشی و نوع دستگاه را از لیست انتخاب می‌کنیم.

یکسان بودن برند و مدل انتخاب شده با دستگاه

دقت داشته باشید چنانچه اطلاعات انتخاب شده در این مرحله با دستگاه انطباق نداشته باشد با وجود پرداخت عوارض، امکان دارد دستگاه شما ثبت نگردد.

بنابراین حتما در ورود اطلاعات و انتخاب برند و مدل، نهایت دقت مبذول گردد.

 

مرحله چهارم:

پس از انتخاب برند، مدل و مشخصات فنی، باید اطلاعات هویتی مسافر وارد شود. ابتدا باید تابعیت مسافر انتخاب شود. اگر تابعیت مسافر، ایرانی است دقت داشته باشید حتماً باید شماره سیم‌کارت، کد ملی و شماره گذرنامه وارد شده، متعلق به شخص مسافر باشد. در غیر این صورت سایت گمرک، به مرحله بعد نخواهد رفت. درصورتی‌که مسافر، از اتباع غیرایرانی است، بایستی گزینه مربوطه را انتخاب نماید.

 

مرحله پنجم:

در ادامه یک کد امنیتی به شماره سیم‌کارتی که در مرحله قبل وارد شد، ارسال می‌گردد. این کد باید در قسمت مربوطه وارد شده و گزینه ادامه انتخاب شود.

 

مرحله ششم:

در این مرحله سایت گمرک، شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌شده حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات هویتی را نمایش می‌دهد. در صورت تایید اطلاعات گزینه پرداخت را انتخاب کنید در غیراین صورت بنا به تغییرات مورد نیاز گزینه ی حذف یا برگشت به مرحله اول را انتخاب نمایید.

 

مرحله هفتم:

با انتخاب گزینه پرداخت، صفحه پرداخت اینترنتی نمایش داده می‌شود. در این مرحله لازم است تا درگاه پرداخت اینترنتی انتخاب شود.

 

مرحله هشتم:

در نهایت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، حقوق و عوارض گمرکی تعیین‌شده پرداخت می‌شود.

 

مرحله نهم:

پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند نمایش داده می‌شود.

دقت داشته باشید حتماً کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت دستگاه خود در سامانه همتا نزد خود نگه دارید.

 

مرحله دهم:

پس از تکمیل فرآیند خرید به سایت گمرک برمی‌گردید و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه دستگاه نمایش داده می‌شود. پس از نمایش این پیغام گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر در این مرحله گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب نکنید اطلاعات شما برای سامانه همتا ارسال نخواهد شد و لذا کد فعالسازی دستگاه به صورت آنی برای شما پیامک نخواهد شد.

 

مرحله یازدهم:

پس از انتخاب گزینه ی ارسال اطلاعات به همتا پیغام زیر نمایش داده می‌شود و کد فعالسازی دستگاه برای شماره تلفن ثبت شده در گمرک پیامک می‌شود.

 

روش دوم: پرداخت حقوق گمرکی در هنگام ورود به کشور در دفاتر گمرک

مسافر می‌تواند در حین ورود به کشور با مراجعه به دفاتر گمرک مستقر در فرودگاه (یا پایانه‌های مرزی)، دستگاه خود را اظهار و تعرفه و عوارض گمرکی آن را پرداخت نماید. لازم به ذکر است تعیین میزان تعرفه و عوارض واردات، بر اساس آکبند یا کارکرده (دست‌دوم) بودن دستگاه، به عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است که بر اساس ارزش دستگاه مسافر، توسط گمرک تعیین می‌شود. پس از اظهار دستگاه و پرداخت حقوق گمرکی آن، برای مسافر پته (مجوز) گمرکی صادر می‌گردد که معمولاً در قسمت توضیحات آن، نام شخص مسافر، شماره پاسپورت، مدل، برند و شناسه (IMEI) دستگاه ذکر گردیده است. لازم است تا مرحله نهایی ثبت و فعال‌سازی موفق دستگاه در همتا، این اسناد نزد مسافر باقی بماند تا در صورت مشکلات احتمالی، قابل پیگیری باشد.

تصویر نمونه پته (مجوز) گمرکی در زیر آورده شده است.

اقدامات لازم در صورت عدم دریافت کد فعال سازی از همتا با وجود ثبت دستگاه در گمرک

این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت عوارض گمرکی اقدام نماید، اما گمرک ج.ا.ا با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک لزوماً موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌گردد.

سامانه همتا پس از دریافت اطلاعات ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی (از جمله صحیح بودن فرمت شناسه IMEI، موجود بودن هر دو شناسه گوشی‌های دوسیمکارته، موجود بودن شماره سیمکارت جهت ارسال کد فعالسازی و . . .) را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیسترکردن دستگاه و ارسال کد فعالسازی برای فرد متقاضی اقدام می‌نماید.

بنابراین، اگر عوارض دستگاه خود را پرداخت نموده اید اما دستگاه شما هنوز در سامانه همتا ثبت نشده است، باید موضوع را از گمرک پیگیری نمایید تا در صورت نیاز به تکمیل یا ویرایش اطلاعات، اقدامات لازم انجام گرفته و اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال گردد.

خاطر نشان می شود، در زمینه ثبت دستگاه مسافری و اصلاح و ویرایش اطلاعات هویتی مسافر و دستکاه ایشان، نیاز به هیچ گونه ارتباطی با همتا نبوده و به محض اینکه اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال شود، مشکل حل خواهد شد.

 

مشاهده سوالات متداولمشاهده پیامک های هشدارمشاهده تمامی آموزش هامشاهده اخبار و اطلاعیه ها

نظری بنویسید...
کاراکتر مانده.
شما به سایت وارد نشده اید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مهدی کابلی · 7 ماه پیش
  سلام
  من عوارض رو پرداخت کردم به همتا زنگ میزنم میگه نیومده الانم گوشیم قطع شده
  الان چی کار کنیم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   ارسال اطلاعات از طریق گمرک به همتا را از طریق گمرک پیگیری کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  فاطمه · 7 ماه پیش
  پسرم از آمریکا برای من گوشی فرستاده . جواب استعلام: این IMEI ثبت نشده. الان چطور گوشیم و فعال کنم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   سلام، طبق آموزش همین صفحه اقدامات لازم را انجام بدهید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محراب · 7 ماه پیش
  سلام خسته نباشید من از طریق ثبت اطلاعات مسافری انجام دادم ولی وقتی کد ثبت شناسه برای سیمکارم میشه وارد میکنم پیام صدور ناموق شناسه میاد دلیلش چیه؟؟؟؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  محمد علی ابراهیمی · 7 ماه پیش
  سلام !بنده مسافرم وباگذرنامه به ایران آمدم ازریجستر باخبرنبودم
  امروز پیام رادریافت کردم وکارت بانک هم ندارم حالاچکار کنم امروز روز سی ام ورود من به ایرانست.
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   پرداخت حضوری در گمرک نیز امکان پذیر است. با گمرک در ارتباط باشید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علوی · 7 ماه پیش
  سلام
  من یک گوشی گرفتم و هزینه رجیستری رو هم دادم. ولی حرف اول پاسپورت و کدImei دوم رو وارد نکردم. در تماس با گمرک و پیغام درirica گفتن فقط از طریق همتا میتونید اصلاح کنید. میخواستم بدونم چیکار باید بکنم؟؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   در صورتی که اطلاعات از طرف گمرک ارسال شود، دستگاه شما ثبت و کدفعال سازی برای شما ارسال می شود. بعد از فعالسازی می توانید با افزودن دستگاه سیمکارت دوم خود را نیز فعال کنید. با توجه به اشتباه شماره پاسپورت پیگیر ارسال اطلاعات به همتا باشید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علی · 7 ماه پیش
  سلام ببخشید من گوشیم گم شده چجوری میتونم گوشی غیر فعال کنم کسی ازش استفاده نکند
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   به کلانتری مراجعه کنید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  Samy · 7 ماه پیش
  باعرض سلام
  ببخشید من همانطور که بالا توضیح دادید انجام دادم و پرداخت با موفقیت انجام شد ولی کد فعال سازی برام ارسال نشد و الان که دوباره شناسه را وارد میکنم میگن که پرداخت شناسه موفق نبود..راهنمایی کنید لطفا
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   در صورتی که پرداخت موفق باشد باید منتظر ارسال اطلاعات از گمرک به همتا و سپس ثبت توسط همتا باشید. می توانید از گمرک پیگیری های لازم را انجام دهید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امیر سالار · 7 ماه پیش
  سلام چجوری میشه پیگیری کنیم که ببینیم از گمرک تائید شده وبه همتا ارجاع داده شده؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   ابتدا با مرکز ماس گمرک در ارتباط باشید و در صورت ارسال اطلاعات از طرف گمرک با مرکز تماس همتا در ارتباط باشید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حسین میرزایی · 7 ماه پیش
  سلام من سالی یک بار به ایران سفر میکنم و تقریبا یک ماه میمونم این با برام پیغام آمد کهتا یک ماه میتونی استفاده کنیو بعد از یک ماه از دسترس خارج می‌شود، من یک سوال دارم اگر سال دیگه من دوباره بیام ایران این مدت یک ماه دوباره برام فعال میشه یا نه؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   خیر، هر دستگاه کلا یکماه از اولین زمان روشن شدن خود مهلت استفاده دارد. برای بیشتر از ان باید گوشی خود را طبق آموزش ثبت نمائید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  Samy · 7 ماه پیش
  سلام ببخشید من میخوام ریجستر کنم ولی توی سامانه گفتن که باید شماره تلفن به نام شخصی باشه که شماره گذرنامه اش را گذاشتین؛ خب این مشکل چطور حل میشه؟؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   مشکلی نیست که، گوشی مسافری برای شخص مسافر می باشد که میخواهد داخل کشور از خدمات اپراتوری اپراتورهای داخلی استفاده نماید، بنابراین باید شخص مسافر یک سیم کارت به نام خود داشته باشد.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  mary · 7 ماه پیش
  با سلام کسی از خارج کشور گوشی هدیه اورده و خودش هم به خارج برگشته ولی عوارض گمرک گوشی را نداده حالا من میتونم خودم عوارض را بدم و شماره واطلاعات گذرنامه خودمم را در سایت گمرک وارد کنم؟ایا کد ریجیستری برایم میاید؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  ليدا علايي · 7 ماه پیش
  سلام اگر گوشي تلفن همراه را قبل از اين طرح آورده باشيم و تا كنون فعال نكرده باشيم چه راهي براي استفاده از تلفن همراه وجود دارد لطفا راهنمايي كنيد
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   فقط گوشی هایی که قبل از ظروع طرح فعال بوده اند یا بعداز شروع طرح دارای کد فعالسازی باشند فعال می گردند و امکان استفاده از خدمات اپراتوری را دارند.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مجید · 8 ماه پیش
  کدملی/شناسه فراگیر اتباع خارجی را از چه منبعی باید بدست آورد؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  حسن زارع · 8 ماه پیش
  سلام من یک گوشی j4 از عراق اوردم وامروز از طریق سایت گمرک عوارض مربوطه رو پرداخت کردم حالا کد فعالسازی برام میاد یا باید کار دیگری هم بکنم ممنون اگر راهنماییم کنید
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   منتظر ارسال اطلاعات از گمرک به همتا و سپس ارسال کد فعالسازی از همتا برای شما باشید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  بهزاد سارانی · 8 ماه پیش
  سلام.میخوام گوشیمو رجیستر کنم همه مراحلو میرم ولی موقعی ک کدimei ک ارسال شده به خطمو میزنم میزنه صدور ناموفق شناسه پرداخت چکار باید بکنم؟
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  يوسف ملايي · 8 ماه پیش
  سلام من يه گوشي رو ثبت مسافري ميكنم در مرحله 5 پرداخت نمياد تصحيح مدل يا برند مياد.از همتا هم استعلام ميكنم ميكه گوشي ثبت قانوني نشده.لطفا راهنمايي بفرمايين
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  مهشید · 8 ماه پیش
  سلام
  من عوارض گوشی جدید را از طریق سایت گمرک پرداخت کردم. اما در حال حاضر تا حدود 2 هفته ی آینده امکان استفاده ازسیم کارت ثبت شده در سایت گمرک را ندارم, آیا امکانش هست که کد فعال سازی همتا را از طریق راهی غیر از پیامک دریافت کنم؟
  ممنونم
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   در صورت ارسال اطلاعات از گمرک به همتا، کد فعالسازی به شما پیامک شده و همچنین در سایت همتا در کارتابل شماره مذکور در بخش ثبت گوشی مسافری نمایش داده می شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علی پناهی · 8 ماه پیش
  درود و وقت بخیر من یه گوشی ایفون 7 پلاس برام اوردن از خارج بعد پرداخت عوارض باید چیکار کنم و چند روز منتظر باشم؟
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   بابت زمان انتظار باید با گمرک در ارتباط باشید. با ارسال اطلاعات از گمرک به همتا، گوشی ثبت و کد فعالسازی برای شما ارسال می شود.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  امین · 8 ماه پیش
  گوشی به صورت ورود مسافری بوده.با توجه به اینکه فروشنده از من شماره گذرنامه خواست و من گذرنامه ندارم.اما در سایت همتا شماره گذرنامه ای نوشته شده که متعلق به من نیست،آیا در آینده به مشکل بر میخورم یا نه؟در ضمن گوشی بعد یک هفته رجیشتر شد.
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   کار فروشنده غیرقانونی بوده است و ثبت گوشی مسافری برای استفاده شخصی مسافر می باشد. ولی در صورت فعالسازی موفق مشکلی پیش نمی اید.
 • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
  علی عباسی · 8 ماه پیش
  باسلام ،تو اطلاعیه زدین که از ۱۹ آذر به بعد ثبت گوشی مسافرتی انجام نمیشه،بنده تو دی ماه خریدم تکلیف چی میشه؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنید
  • این نظر ثبت شده و بعد از تأیید ادمین، نمایش داده خواهد شد.
   پاسخگوی همتا · 7 ماه پیش
   اطلاعیه را دقیق مطالعه کنید. از 19 اذر به بعد نیازی به ثبت در همتا نمی باشد و با پرداخت و ثبت در گمرک و ارسال اطلاعات از طریق گمرک به همتا گوشی شما ثبت و کد فعالسازی برای شما ارسال می شود.